Biznes potrzebuje analityki – podsumowanie 23. edycji SAS Forum Polska

Szóstego listopada w hotelu Hilton w Warszawie odbyło się najważniejsze spotkanie ekspertów, praktyków i użytkowników analityki biznesowej w Polsce. Wydarzenie zgromadziło około 900 gości – przedstawicieli biznesu, administracji publicznej i sektora akademickiego. Motywem przewodnim konferencji była rola analityki biznesowej w budowaniu nowoczesnej gospodarki opartej na danych.

(6 listopada 2017 r.) – Konferencja SAS Forum Polska 2017 odbyła się pod hasłem Experience Your New Possible.™ Łatwy dostęp do danych oraz różnorodnych metod analitycznych i narzędzi sprawia, że na naszych oczach znikają bariery technologiczne i finansowe powszechnego stosowania analityki w biznesie. Wyzwaniem jest zbudowanie organizacji zdolnej do wykorzystania tej szansy w stopniu zapewniającym rozwój i przewagę nad konkurencją. Przyszłość należy do tych, którzy potrafią w innowacyjny sposób wykorzystywać dostępne dane i narzędzia analityczne. Podczas sesji plenarnej o technologicznej i organizacyjnej transformacji oraz rozwoju analitycznej ekonomii mówili Michał Kosiński, Profesor Stanford University oraz Scott Chastain z SAS Global Technology Practice.

Nowa kultura biznesu oparta na wykorzystaniu analityki wymaga nie tylko przygotowania infrastruktury technicznej, ale również zmiany sposobu działania firm i odpowiednich umiejętności użytkowników. W bloku poświęconym zastosowaniom analityki w polskich przedsiębiorstwach różne aspekty ewolucji struktury organizacyjnej, budowania kultury analitycznej oraz rozwoju kompetencji zespołów zaprezentowali zaproszeni do udziału w tej sesji eksperci: Bartosz Dobrzyński, Dyrektor Marketingu i Członek Zarządu Play oraz Marek Łach, Dyrektor Centrum Ryzyka Kredytowego Klienta Detalicznego, PKO Bank Polski.

Zobacz również:

  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO
  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych

Podczas sesji plenarnej miała miejsce uroczystość wręczenia statuetek SAS Enterprise Award klientom, którzy wnieśli szczególny wkład w rozwój zastosowań analityki w Polsce, a także firmom i instytucjom, które obchodzą w tym roku okrągłe rocznice współpracy z SAS. W prestiżowym gronie wyróżnionych znalazły się następujące organizacje: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, Play, Bank BGŻ BNP Paribas S.A., Raiffeisen Bank Polska S.A., ING Bank Śląski S.A. oraz Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który był pierwszym klientem SAS w Polsce i w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia współpracy.

Analityka w praktyce

W popołudniowej części SAS Forum odbyły się równoległe sesje tematyczne: Analytics in action, Innovaction, Fraud, Risk & Compliance, Trendy i technologie oraz SAS prezentuje. Klienci SAS reprezentujący wiodące firmy i instytucje z Polski i zagranicy prezentowali przykłady wdrożeń rozwiązań analitycznych w kluczowych obszarach, takich jak zarządzanie marketingiem, sprzedażą i doświadczeniem klienta, zarządzanie ryzykiem, przeciwdziałanie nadużyciom, cyberbezpieczeństwo, zarządzanie łańcuchem dostaw, telematyka i wielu innych. Uczestnicy mogli także poznać nowe funkcjonalności platformy SAS Viya oraz dowiedzieć się, jak ewolucja narzędzi SAS wpisuje się w najnowsze trendy technologiczne. Prezentacje pozwoliły zapoznać się z aktualnym portfolio produktów SAS, ze szczególnym uwzględnieniem nowości oraz praktycznymi przykładami ich zastosowań. W agendzie wydarzenia znalazły się również sesje warsztatowe, podczas których uczestnicy mogli sprawdzić w praktyce funkcjonalności wybranych narzędzi SAS. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska demonstracyjne, które były okazją do bliższego poznania rozwiązań biznesowych SAS.

Analityczna ekonomia

Jesteśmy świadkami nowej rewolucji przemysłowej napędzanej przez dane. Korzystając z Internetu i aplikacji mobilnych czy też Internetu rzeczy, generujemy dane w zawrotnym tempie, a z drugiej strony jako klienci i obywatele oczekujemy wygody i spersonalizowanego traktowania. Dlatego organizacje pracują nad maksymalnym wykorzystaniem posiadanych informacji, aby przy pomocy analityki odkryć w pełni ich wartość i potencjał. Systemy analityczne przestały być jedynie dodatkiem i stały się kluczowym narzędziem wpływającym na najważniejsze decyzje, procesy i działania.

Zaawansowana analityka jest dziś obecna w każdej dziedzinie gospodarki i ma ogromny wpływ na jej innowacyjny rozwój. Ma również coraz większy wpływ na życie każdego z nas. Podczas SAS Forum pokazaliśmy, jak szerokie może być zastosowanie analityki w różnych branżach: bankowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, w handlu, logistyce i produkcji, ale również w projektach o charakterze społecznympodsumowuje Alicja Wiecka, Dyrektor Zarządzający SAS Polska.

Patronaty

Konferencja SAS Forum Polska 2017 została objęta patronatem Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. Patronat medialny sprawują następujące redakcje: Business Insider, Onet.pl, Miesięcznik Bank, Harvard Business Review, ITwiz, Newseria, Spider’s Web, Wydawnictwo Business Manager Magazine, fintek.pl, Computerworld i CXO.

Informacja o firmie SAS Institute

SAS Institute jest światowym liderem w zakresie analityki biznesowej oraz największym niezależnym dostawcą oprogramowania Business Intelligence. Z rozwiązań SAS korzysta na świecie ponad 83 000 firm i instytucji w 148 krajach, w tym 94 przedsiębiorstwa z pierwszej setki listy 2016 Fortune Global 500. Firma istnieje od 1976 r. i zatrudnia ponad 14 000 pracowników. W Polsce SAS Institute działa od 1992 r. i jest wiodącym dostawcą zaawansowanej analityki i BI. Rozwiązania i oprogramowanie SAS adresowane są do wszystkich sektorów gospodarki, m.in. bankowości, ubezpieczeń, telekomunikacji, energetyki, nauki, ochrony zdrowia, farmacji, przemysłu, handlu oraz sektora administracji publicznej. www.sas.com/poland

Artykuł powstał we współpracy z firmą SAS Institute Polska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200