Biuro z komputerem

Zlokalizowany pakiet OrgAnice może wspomagać pracę dużego biura.

Zlokalizowany pakiet OrgAnice może wspomagać pracę dużego biura.

OST (Object Software Team) podjęła się trudnego zadania przeniesienia na grunt krajowy niemieckiego oprogramowania OrgAnice, wspomagającego i organizującego pracę w firmie lub urzędzie. Program został opracowany przez "bit by bit Software", a jego przemyślana struktura i wbudowane praktyczne funkcje zostały pozytywnie zweryfikowane przez rynek niemiecki - sprzedano tam już kilkanaście tysięcy licencji na używanie tego pakietu.

Program służy do zarządzania dużą liczbą dokumentów - użytkownik, bez znajomości zasad programowania, może tworzyć własne bazy danych, które ułatwiają zarządzanie zarówno danymi (np. adresami), jak i dokumentami (np. listami). OrgAnice napisano przy wykorzystaniu języka C++, działa on w środowiskach Windows 3.1, Windows 95, Windows NT i może współpracować z popularnymi systemami sieciowymi. Ma on niewielkie rozmiary, nie wliczając baz danych, potrzebuje jedynie 2 MB pamięci dyskowej - instalacja programu następuje tylko z jednej dyskietki 1,44 MB.

Podczas pracy z OrgAnice można korzystać z programów Word, Excel i poczty elektronicznej, co w połączeniu z bazami danych OrgAnice oraz wbudowanymi w pakiet funkcjami drukowania, skanowania, zarządzania zeskanowanymi dokumentami, przeszukiwania baz, sortowania informacji, kontroli terminów, szablonami do prowadzenia korespondencji itp. daje użytkownikom programu ogromne możliwości.

Baza Office

Do pakietu OrgAnice dołączono bazę danych Office, która zawiera kilkanaście tablic połączonych w system zależności. Są wśród nich takie kartoteki, jak Adresy, Numer klienta, Osoby kontaktowe, Korespondencja, Terminy, Zarządzanie formularzami, Faktura itp. Cierpliwe wypełnianie formularzy (rekordów) każdej z kartotek (tablic) opłaca się z nawiązką w trakcie np. prowadzenia seryjnej korespondencji. Za pomocą dołączonych do programu szablonów (wzorów, budowanych makropoleceniami edytora Word), typowych pism i bazy adresowej można obsłużyć setki bądź tysiące adresatów. Każda z tablic może zawierać setki milionów rekordów - rozmiary bazy w praktyce są ograniczone tylko pojemnością wykorzystywanej pamięci masowej.

Łatwość prowadzenia korespondencji na ogromną skalę to nie wszystko - OrgAnice pozwala m.in. na szybkie wyszukiwanie i sortowanie potrzebnych informacji w tablicach (według zdefiniowanego wcześniej klucza), kontrolę terminów i czynności, wywoływanie listy alarmów lub tworzenie ofert, rachunków i listów przewozowych.

Konstruowanie nowych baz

Do programu dołączono obszerny i szczegółowy podręcznik użytkownika, omawiający proces instalacji, korzystanie z bazy danych Office, dostosowywanie Office do potrzeb użytkownika oraz budowanie nowych systemów baz.

Ostatni temat jest omawiany krok po kroku na przykładzie budowy tablic dla wypożyczalni książek - po zdefiniowaniu rekordów dla tablic Osoby wypożyczające, Książki, Autorzy i Przebieg wypożyczań, użytkownik pakietu może, bez znajomości języków programowania, projektować dla własnych potrzeb dość skomplikowane systemy baz do zarządzania informacjami i dokumentami. Tworzeniu nowej bazy danych towarzyszy określanie zależności między tablicami, definiowanie formularzy i wprowadzanie nowych pól, budowa szablonów-dokumentów itp.

Jeśli w trakcie instalacji programu nie zostanie podany odpowiedni numer-hasło, pakiet OrgAnice działa jako wersja testowa, która pozwala jednak na zapoznanie się ze wszystkimi właściwościami oprogramowania. Jedynym ograniczeniem wersji testowej jest możliwość wpisania do każdej z tablic tylko 100 rekordów z danymi.

Pakiet OrgAnice jest w pełni spolonizowany, włącznie z plikami pomocy, oknami szablonów i towarzyszącą dokumentacją.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200