Biuro online

Microsoft udostępnił pakiet aplikacji biurowych Office 2000 jako serwis online.

Microsoft udostępnił pakiet aplikacji biurowych Office 2000 jako serwis online.

Z pakietu aplikacji biurowych Office 2000 można korzystać m.in. dzięki ofercie kilku firm określanych mianem Application Service Provider (ASP). Firmy ASP zajmowały się do tej pory przede wszystkim udostępnianiem aplikacji biznesowych, np. systemów wspomagania zarządzania.

Polscy dostawcy Internetu na razie nie potrafią powiedzieć, kiedy tego typu usługi zaoferowaliby w Polsce, choć przyznają, że planują ich udostępnienie.

Usługi udostępniania pakietu Office przez Internet będą skierowane głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. Mogą z nich również skorzystać oddziały firm, które nie mają własnego działu informatyki. Nie ustalono jednak jeszcze ich ceny. Nową ofertą Microsoftu zostały objęte wszystkie aplikacje pakietu Office.

W najbliższych miesiącach udostępnianiem aplikacji Office zajmie się należący do Microsoftu serwis bCentral i wybrane firmy ASP. Niektóre z nich już wprowadziły pakiet producenta z Redmond do swojej oferty.

Technologią, która umożliwia zdalne korzystanie z aplikacji, jest oprogramowanie Microsoft Windows NT Terminal Server, w przyszłości będzie to Windows 2000 Terminal Server. Urządzeniami klienckimi mogą być komputery pracujące pod kontrolą Windows lub Windows CE.

Rozwiązania polegające na udostępnianiu aplikacji przez sieć stają się coraz bardziej popularne. Wcześniej podobną zapowiedź przedstawił Sun Microsystems, zamierzając oferować online pakiet biurowy Star Office. Również Corel - producent edytora WordPerfect 2000 - czyni przygotowania do zaoferowania swojego produktu w taki sposób.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200