Biometryczne paszporty

Rząd Stanów Zjednoczonych planuje wprowadzenie paszportów z chipem zawierającym informacje biometryczne jesienią 2004 r. Jednocześnie zapowiada wprowadzenie obowiązku posiadania takich paszportów przez wszystkich obcokrajowców wjeżdżających bez wiz na teren USA. Stanowi to poważne wyzwanie dla wielu krajów.

Wiele krajów od Australii, przez Malezję i Stany Zjednoczone po Holandię pracuje nad umieszczeniem informacji biometrycznych w dokumentach. Odciski palców czy obraz siatkówki nie mogą być przecież tak łatwo podrobione jak tradycjne dokumenty. Jednym z głównych dostawców systemów biometrycznych w USA jest firma Unisys. W październiku przyszłego roku dokumenty będą posiadały zwykłą fotografię oraz drugą umieszczoną na chipie w środku karty.

Wiodącym krajem we wdrażaniu nowoczesnych dokumentów jest Australia. Po atakach terrorystycznych na Bali w ubiegłym roku, rząd kraju wydał miliony dolarów na biometryczne paszporty i ma nadzieję na ustalenie nowego, międzynarodowego standardu.

Technologia biometryczna ma być również używana w prawach jazdy, kartach urzędników państwowych oraz w kartach dla podróżujących samolotami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200