Biometria wchodzi do użycia

Potwierdzanie tożsamości z wykorzystaniem cech ludzkiego ciała i głosu to nie bajka z filmów science fiction. Po technologie biometryczne coraz częściej sięgają polskie firmy.

Układ żył nie do podrobienia

Biometryczną rewolucję w bankomatach rozpoczęły w Polsce banki spółdzielcze, które na pozór nie kojarzą się z przełomowymi technologiami. Faktyczne wykorzystanie bankomatów z technologią Finger Vein to pionierski projekt w skali Europy. Finger Vein opracowała firma Hitachi. Do autoryzacji wykorzystywany jest obraz układu naczyń krwionośnych w palcu (inny u każdego człowieka), czyli cech wewnątrz ciała, niewidocznych na zewnątrz. Stąd bierze się odporność na próby oszustwa. Biometryczne maszyny wykorzystuje Podkarpacki Bank Spółdzielczy (79 sztuk) oraz Bank BPS, który do końca marca br. ma ich mieć 64. Dostawcą jest firma Wincor Nixdorf. Bankomaty Banku BPS są dodatkowo wyposażone w moduł wypłaty monet.

Jak mówi Ewelina Błaszczyk z biura PR Banku BPS, pierwsze bankomaty biometryczne spotkały się z dużym zainteresowaniem. "Liczymy szczególnie na klientów, którym nie można było wydać karty lub jej nie chcieli. Z bankomatów biometrycznych będą mogły korzystać osoby odbierające świadczenia socjalne, stąd konieczność zainstalowania modułów wypłaty monet. Dzięki temu można wypłacić dowolną kwotę co do złotówki" - wyjaśnia Ewelina Błaszczyk. Bank ocenia, że bankomaty biometryczne pozwolą zmniejszyć koszt obsługi świadczeń socjalnych nawet o kilkadziesiąt procent. Ponadto kolejki w oddziałach będą mniejsze. Przeciętny emeryt czy rencista gotówkę wypłaca raz w miesiącu. Rzadko używa kodu PIN, więc trudno mu go zapamiętać. Wykorzystanie do identyfikacji obrazu palca nie sprawia żadnych kłopotów. Aby skorzystać z funkcji biometrycznej, należy w oddziale banku zeskanować obraz układu naczyń krwionośnych z palca wskazującego i środkowego.

Prawdziwa twarz kibica

Rozpoznawanie twarzy wdrożył klub piłkarski MKS Cracovia na swoim stadionie. Jest to element identyfikacji wchodzących kibiców. W pierwszym etapie system sprawdza ważność biletu i czy jego posiadacz nie jest objęty zakazem stadionowym. Jeśli weryfikacja przebiegnie pozytywnie, kibic musi spojrzeć w kamerę usytuowaną nad kołowrotem, a system dokona weryfikacji jego tożsamości. Odbywa się to przez porównanie zdjęć osoby przechodzącej przez kołowrót z osobą zarejestrowaną jako posiadacz karty kibica. Oprogramowanie rozpoznaje cechy charakterystyczne twarzy, m.in. odległość między oczami, szerokość nosa, głębokość oczodołów, położenie kości policzkowych, kształt i układ szczęki.

Wynik porównania jest prezentowany pracownikowi ochrony na monitorze od wewnętrznej strony bramy. Jeśli wynik jest pozytywny, kołowrót zostaje automatycznie odblokowany. W przypadku wyniku negatywnego tylko w uzasadnionych sytuacjach pracownik ochrony może manualnie odblokować kołowrót. W zależności od stopnia czułości systemu minimalny czas identyfikacji wynosi 3 sekundy, czasem może się zwiększyć, ale nie przekracza 10 sekund. Algorytm rozpoznawania twarzy zastosowany w systemie na stadionie MKS Cracovia oparty jest na sieciach neuronowych i może ciągle się uczyć. Im częściej dany kibic będzie pojawiał się na stadionie, tym łatwiej oprogramowanie go rozpozna.

Głosowa biometria w Polskiej Telefonii Cyfrowej

Wystarczy kilka słów, aby odzyskać hasło dostępowe do sieci firmowej. Taką możliwość mają pracownicy Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci T-Mobile. System automatycznie resetuje hasło po weryfikacji głosu pracownika. Porównuje go z wcześniej zapisanym wzorcem. System jest dostępny w trybie 24/7. Procedura odzyskania hasła skróciła się do ok. 20 sekund. Czas oszczędzają zarówno użytkownicy, jak i dział IT.

PTC skorzystała z rozwiązania Nuance Vocal Passworld, które wdrożył Algotech, polski partner Nuance Communications. Teraz PTC zastanawia się nad wprowadzeniem podobnego systemu identyfikacji dla klientów w ich kontaktach z firmą.

Bezpieczne data center

Centra przetwarzania danych są obiektami szczególnie chronionymi przed dostępem osób postronnych. Dlatego uruchomione w tym roku Data Center firmy Polcom wykorzystuje wielowarstwowy system weryfikacji tożsamości, który uwzględnia także dane biometryczne - odcisk palca oraz wizerunek twarzy. Rozwiązania w obszarze kontroli dostępu uzupełniane są poprzez rozbudowane procedury bezpieczeństwa. Dzięki temu Polcom Data Center prowadzi pełną kontrolę wejść/wyjść wraz z rozbudowaną kontrolą dostępu do obszarów krytycznych.

Telefon rozpoznaje właściciela

Użytkownicy smartfonów z systemem Android 4.0 mogą wykorzystać funkcję, która odblokowuje dostęp po rozpoznaniu twarzy swojego właściciela. Użytkownik może wybrać, jak chce odblokowywać telefon: przez wprowadzenie tradycyjnego kodu na klawiaturze czy po zeskanowaniu twarzy. Ta druga opcja okazuje się wygodniejsza: rozpoznanie twarzy zajmuje zwykle mniej czasu niż wstukanie kodu.


TOP 200