Bill i Melinda Gates opublikowali „Our 2019 Annual Letter”

Bill i Melinda Gates publikują na początku każdego roku list podsumowujący poprzedni rok, wymieniając w nim wydarzenia czy fakty, na które zwrócili szczególną uwagę w ciągu poprzedniego roku. Tym razem list noszący tytuł „Our 2019 Annual Letter” zadedykowali jednemu ze współzałożycieli firmy Microsoft, który zmarł w zeszłym roku (Paul Allen). Z pośród wskazanych przez nich dziewięciu wydarzeń, warte przytoczenia wydaje się być chyba następujących pięć.

1. Afryka jest obecnie najmłodszym kontynentem. Przeciętny wiek osoby zamieszkującej ten kontynent to 18 lat. To może być według autorów listu atut tego kontynentu lub źródło niestabilności. Jedno jest pewne. Z racja tak młodego przeciętnego wieku Afrykanie będą kształtować przyszłość nie tylko własnych krajów, ale całego świata. I o tym trzeba pamiętać rozmawiając o Afryce.

2. Testy DNA pomagają wykrywać sprawców przestępstw, jak również zapobiegać przedwczesnym porodom. Bill Gates wspomina w liście przypadek wykrycia w USA szczególnie groznego seryjnego mordercy (znanego jako Golden State Killer), który popełniał swoje zbrodnie 33 lata temu.

Zobacz również:

  • Comarch – niezawodna dywersyfikacja
  • Reinstalacja systemu Windows - z chmury czy lokalnie?

Śledczy zidentyfikowali go po tym, gdy jedna z jego krewnych przesłała swoje DNA do otwartej strony internetowej noszącej nazwę nazwie GEDmatch, poświęconej udostępnianiu i badaniu kodu genetycznego. Jakby dla przeciwwagi badanie kodu genetycznego ciężarnych kobiet pozwala wykryć, że znajduje się ona w grupie ryzyka i grozi jej przedwczesny poród.

3. Najnowsze dane wskazują na to, że do 2060 roku w każdym miesiącu na świecie będzie budowane miasto o wielkości Nowego Jorku. Dlatego Gates ostrzega – jeśli nie będzie to zrównoważony rozwój, bazujący na odnawialnej energii i ekologicznych technologiach, jest to droga do nikąd. Zniszczymy naszą planetę i zmienimy klimat, tak iż Ziemia będzie dla nas równie nieprzyjaznym środowiskiem, jak Sahara.

4. Okazuje się, że dane mogą być seksistowskie. Melinda Gates jest zaniepokojona tym, że informacje o kobietach są często niepełne i bardzo skąpe. Ze zjawiskiem takich spotykamy się często szczególnie w krajach rozwijających się. I nie chodzi tu tylko o brak danych, ale również - a może nawet przede wszystkim o to – jak w przypadku takich krajów są one prezentowane. Dochodzi tu często do manipulacji.

5. Okazuje się, że telefony komórkowe odgrywają bardzo dużo rolę w życiu biednych kobiet zamieszkujących kraje rozwijające się. „Najbardziej zmarginalizowanym kobietom zamieszkujących takie kraje telefon komórkowy nie tylko ułatwia bieżącą egzystencję, ale pomaga im tworzyć zupełnie nowe życie" - napisała Melinda Gates . Wskazała przy tym na różnicę płci, jeśli mówimy o roli telefonu komórkowego w biedniejszych krajach.

Z treścią całego dokumentu „Our 2019 Annual Letter” można się zapoznać tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200