Bill Gates żegna się z Microsoftem

Bill Gates zdecydował się zakończyć definitywnie swoją współpracę z Microsoftem i zrezygnował z zasiadania w zarządzającej tą korporacją radzie dyrektorów, deklarując jednocześnie iż nadal zamierza doradzać jej kierownictwu , chociaż tym razem już nieformalnie.

Bill Gates jest współzałożycielem Microsoftu (firma powstała w 1975 roku) i stał na jej czele bez przerwy do 2000 roku, pełniąc funkcję CEO. Od 2000 do 2008 roku Gates dalej nią zarządzał, zajmując w tym czasie inne ważne stanowiska, a następnie do 2014 roku był szefem zarządu.

Przez ostatnie sześć lat – czyli od 2014 roku do dzisiaj - Gates był jednym ze stałych członków rady dyrektorów, którą tworzyło 13 osób. Tym samym obecnie rada dyrektorów Microsoftu składa się z 12 osób, a jedną z nich jest Satya Nadella, jej obecny dyrektor generalny.

Zobacz również:

  • Masowe zwolnienia w gamingu. W tym roku pracę straciło już 10 100 osób. W całym 2023 r. było to 10 500
  • Windows 11 Home vs Pro - czy SMB wystarczy wersja Home?

Ustępując z rady dyrektorów Gates podjął też decyzję o rezygnacji z członkostwa w radzie funduszu Warrena Buffetta Berkshire Hathaway (amerykański holding, który oprócz nadzorowania i zarządzania licznymi spółkami zależnymi zajmuje się przede wszystkim ubezpieczeniami), w którym zasiadał od szesnastu lat. .

Gates oświadczył, że obecnie będzie mieć więcej czasu, który zamierza poświecić na rozwijanie swojego filantropijnego projektu. Chodzi o fundację, którą stworzył wiele lat temu razem ze swoją żoną Melindą. Jest to obecnie jedna z największych na świecie organizacji non-profit tego typu, którym dysponuje olbrzymi funduszami i zajmuje się takimi tematami, jak opieka zdrowotna, edukacja czy przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Hasłem przewodnim fundacji jest zawołanie „All lives is equal value” (każde życie jest warte tyle samo) . Gates od lat przeznacza bardzo duże kwoty ze swojego prywatnego majątku na jej rozwój, liczone w setkach milionów dolarów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200