Bill Gates uważa, że roboty powinny płacić podatki

Bill Gates udzielił ostatnio wywiadu w którym twierdzi, że roboty wykonujące określoną pracę powinny płacić takie same podatki, jak zatrudnieni na podobnych stanowiskach ludzie. Rozwiązałoby to według niego przynajmniej po części problem związany z zastępowaniem ludzi przez roboty, co może w jego opinii prowadzić w przyszłości do dużych problemów i nieporozumień na linii pracodawca/pracobiorca.

Naukowcy ostrzegają od dawna, że roboty przysporzą ludzkości w przyszłości sporo kłopotów. Głównie z tego powodu, że będą wypierać z rynku pracy ludzi. W raporcie opracowanym jakiś czas temu przez firmę analityczną McKinsey (zobacz tutaj) można przeczytać, że w latach 2023 do 2033 proces ten nasili się, tak iż pod koniec tego okresu roboty zastąpią ludzi na blisko 50-ciu procentach stanowisk pracy.

Spory udział będą w tym miały inteligentne drony, które wyprą z rynku pracy setki tysięcy ludzi trudniących się dostarczaniem paczek i przesyłek do domów osób robiących zakupy w internecie.

Zobacz również:

  • Branża IT dominuje ranking miliarderów Bloomberga

Ciekawe jest to, że Unia Europejska również zajęła się ostatnio robotami, co wiąże się pośrednio z sugestią Gates’a. Bazując na raporcie opracowanym przez unijnych ekspertów, Parlament Europejski wezwał organ wykonawczy Unii (chodzi o Komisję Europejską) do podjęcia prac zmierzających do precyzyjnego określenia statusu prawnego robotów oraz innych urządzeń elektronicznych obdarzonych sztuczną inteligencją. Pisaliśmy o tym niedawno tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200