Bill Gates pokazuje ciemną stronę kryptowalut

Wygląda na to że Bill Gates (współzałożyciel firmy Microsoft) nie jest zwolennikiem kryptowalut. Gorzej, jest ich zaciekłym krytykiem. W wywiadzie udzielonym wczoraj internetowemu serwisowi Reddit Gates powiedział, że kryptowaluty należą do tych nielicznych wynalazków, które przyczyniają się bezpośrednio do śmierci wielu osób.

Mocne słowa, które nie spodobają się zapewne zwolennikom tej nowej metody regulowania płatności, posługującymi się bitcoinami czy etherami, żeby wymienić tylko dwa najpopularniejsze obecnie kryptowaluty.

Jak Gates uzasadnia tak mocne słowa. Twierdzi, że to właśnie dzięki kryptowalutom pranie brudnych pieniędzy stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześnie, a organizacje terrorystyczne chętnie skupują kryptowaluty, gdyż mogą wtedy finansować swoją działalność nie obawiając się o to, że zostaną zdekonspirowane. Istotną cechą rynku kryptowalut jest bowiem to, że posługujące się nimi osoby pozostają anonimowe.

Zobacz również:

  • Ciąg dalszy roszad kadrowych w IT. Tym razem Intel
  • Jaki telefon wybrał Bill Gates? Założyciel Microsoftu ceni innowacje

I dalej mówi, że społeczeństwu powinno zależeć na tym, aby rząd miał narzędzia pozwalające ujawniać przestępców piorących brudne pieniądze, osoby finansujące terroryzm czy unikające płacenie podatków. Kryptowaluty tego nie gwarantują. Mało tego, zachęcają to takich działań.

Dyskutując z użytkownikami mającymi odmienne zdanie - czyli popierającymi kryptowaluty - Gates powiedział, "Podstawową cechą kryptowalut jest ich anonimowość. Uważam, że nie jest to dobre. Rząd powinien mieć możliwość sprawdzenia kto pierze brudne pieniądze, unika płacenia podatków czy finansuje terroryzm. Obecnie kryptowaluty są używane do kupowania fentanylu (silny lek przeciwbólowy używany do narkotyzowania się) i innych trudno dostępnych medykamentów). Dlatego jest to jedna z nielicznych technologii, która jest odpowiedzialna bezpośrednio za śmierć wielu osób, a cała branża ICO (Initial Coin Offering) i kryptowaluty bazują na wysoce ryzykownych i spekulacyjnych założeniach". W oryginale "The main feature of crypto currencies is their anonymity. I don't think this is a good thing. The Governments ability to find money laundering and tax evasion and terrorist funding is a good thing. Right now crypto currencies are used for buying fentanyl and other drugs so it is a rare technology that has caused deaths in a fairly direct way. I think the speculative wave around ICOs and crypto currencies is super risky for those who go long."

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200