Biały Dom szuka najlepszych rozwiązań cybersecurity wykorzystujących AI

Biały Dom ogłosił konkurs na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie. Celem jest stworzenie skutecznych zabezpieczeń dla systemów rządowych i infrastruktury krytycznej przed włamaniami hakerów.

Biały Dom ogłosił poinformował w środę o uruchomieniu „Artificial Intelligence Cyber Challenge”. Konkurs potrwa 2 lata. Poprowadzi go Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (DARPA) - amerykański organ rządowy odpowiedzialny za tworzenie technologii dla bezpieczeństwa narodowego - poinformował Biały Dom. Partnerami konkursu będą firmy Anthropic, Google, Microsoft i OpenAI, które podzielą się swoją wiedzą i udostępniają swoją najnowocześniejszą technologię na potrzeby tego wyzwania. Pula nagród to ok. 20 milionów dolarów.

Liczne amerykańskie organizacje, od grup opieki zdrowotnej po firmy produkcyjne i instytucje rządowe, były w ostatnich latach celem hakerów. Są kraje, jak Iran, Chiny, Korea Płn. czy Rosja sprzyjające wręcz działalności hakerów, a niewykluczone, że czerpiące z nich korzyści. Ataki hakerskie są też elementem wojny w cyberprzestrzeni. Na przykład, Norwegia uważa, że za trwającym niemal 4 miesiące tegorocznym cyberatakiem na jej systemy rządowe, stały grupy hakerów powiązane z Rosją.

Zobacz również:

  • Pierwsze firmy z finansowaniem NATO Innovation Fund

Szef ds. cyberbezpieczeństwa Kanady, Samy Khoury w lipcu powiedział publicznie, że że jego agencja widziała sztuczną inteligencję wykorzystywaną do wszystkiego, od tworzenia e-maili phishingowych i pisania złośliwego kodu komputerowego po szerzenie dezinformacji.

Konkurs AIxCC ogłoszono uroczyście na konferencji Black Hat USA w Las Vegas, największej w USA konferencji hakerskiej, która od dziesięcioleci jest źródłem wielu innowacji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. „Cyberbezpieczeństwo to wyścig między atakiem a obroną”, powiedziała Anne Neuberger, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego rządu USA ds. cyberbezpieczeństwa i nowych technologii. Od dawna wiadomo, że cyberprzestępcy błyskawicznie adaptują kolejne zdobycze, a generatywna sztuczna inteligencja nie jest tu wyjątkiem.

Konkurs będzie miał charakter otwarty. Na zwycięzcę, który najlepiej zabezpieczy ważne oprogramowanie, czekają miliony dolarów nagrody. Aby zapewnić równe szanse dla AIxCC, wydzielono pulę 7 milionów dolarów dla małych firm, które wezmą udział w konkursie.

Etap kwalifikacyjny do konkursu odbędzie się wiosną 2024 r. Maksymalnie 20 zespołów, które zdobędą najwięcej punktów, zostanie zaproszone do udziału w półfinale podczas DEF CON 2024, jednej z najlepszych na świecie konferencji poświęconych cyberbezpieczeństwu. Spośród nich, najwyżej punktowane zespoły (nie więcej niż 5) otrzymają nagrody pieniężne i przejdą do finałowej fazy konkursu, która odbędzie się na DEF CON 2025. Trzech najlepiej punktujących uczestników finałowej rywalizacji otrzyma dodatkowe nagrody pieniężne.

Open Source Security Foundation (OpenSSF), projekt Linux Foundation, będzie pełnić rolę doradcy ds. wyzwań. Jak czytamy na stronie Białego Domu, Linux Foundation pomoże również zapewnić, że zwycięski kod oprogramowania zostanie natychmiast wykorzystany do ochrony najważniejszego amerykańskiego oprogramowania i zapewnienia bezpieczeństwa Amerykanom.

Strona www konkursu znajduje się tutaj https://aicyberchallenge.com/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200