Bezprzewodowy przełącznik Wi-Fi LAN

Firma Vivato ujawniła pod koniec lutego br. szczegółowe dane techniczne o swoim najnowszym produkcie, który został przez nią określony jako pierwszy prawdziwy bezprzewodowy przełącznik klasy Wi-Fi ($wireless fidelity$). Jest to znaczące wydarzenie w kontekście toczących się ostatnio dyskusji, w jakim kierunku będą ewoluować bezprzewodowe sieci LAN (WLAN) i obsługujące je przełączniki.

Firma dostarczyła już wybranym użytkownikom do testowania pierwsze przełączniki (przystosowane do instalowania na ścianie), które są wyposażone w specjalną antenę, dzięki której fale radiowe są kierowane do komputerów (klienci) wyposażonych w interfejsy pracujące zgodnie ze specyfikacją 802.11b.

Dla porównania - przełączniki bezprzewodowe oferowane przez takie firmy jak Aruba Networks czy Proxim są właściwie standardowymi przełącznikami Ethernet, w pamięci których producenci instalują specjalne oprogramowanie do zarządzania dostępem do sieci (zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami) i dysponują mechanizmami gwarantującymi bezpieczeństwo pracy. Oprogramowanie to wspiera też funkcje przełączania realizowane w wyższych warstwach, takie jak jakość usług świadczonych przez bezprzewodową sieć LAN.

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

Amerykańska firma Vivato (założona pod koniec 2000 r.; kapitał początkowy 25 mln USD) specjalizuje się w produkcji przełączników Ethernet wyposażonych w punkty dostępu pracujące zgodnie ze specyfikacją 802.11b i w antenę produkowaną w oparciu o nowatorską technologię. Rozwiązania te pozwalają przełącznikowi realizować szereg unikalnych zadań, które są oferowane tylko przez niektóre bezprzewodowe sieci LAN.

Antena przełącznika charakteryzuje się dużą czułością, wymieniając dane z bezprzewodowymi klientami z szybkością 11 Mb/s przy użyciu fal radiowych operujących na jednym z trzech dostępnych zakresów. Ważne jest to, że zakresy te mogą być w każdej chwili dynamicznie zmieniane przy obsłudze każdego z klientów.

Jeśli na drodze fali znajdzie się kilku klientów, kontrolę nad transmitowaniem pakietów przejmują protokoły 802.11, a klienci współużytkują automatycznie dostępne w danym momencie pasmo przenoszenia danych.

W typowym środowisku (wewnątrz budynku) przełącznik może transmitować dane na odległość do 300 m. Dla porównania - większość punktów dostępu 802.11b ma zasięg nie przekraczający 100 m.

Zasięg jest bardzo ważną sprawą, ponieważ w sieci bezprzewodowej opartej na przełącznikach Vivato użytkownik może instalować 2-3 razy mniej punktów dostępu, co ma bezpośrednie przełożenie na koszt inwestycji (punkt dostępu kosztuje od 300 do 1000 USD). Vivato ustaliła cenę swojego bezprzewodowego przełącznika na 9000 USD.

Technologia zastosowana przez firmę Vivato jest na tyle nowa, że póki co trudno jest ocenić, czy zda ona egzamin w środowisku bezprzewodowych sieci LAN budowanych wewnątrz budynków. Specjaliści twierdzą, że jest to technologia oparta na rozwiązaniach stosowanych do tej pory w telefonicznych sieciach komórkowych.

Pozostaje pytanie, czy specjalne anteny zastosowane przez Vivato (określane mianem anten fazowych) pracują na tyle efektywnie, że klient znajdujący się w odległości 300 m od przełącznika (a konkretnie zainstalowany w nim interfejs bezprzewodowy) jest w stanie nawiązać z nim łączność. Dane te wymagają weryfikacji.

Rysują się tu więc dwie strategie, którym można hołdować przy budowaniu bezprzewodowych sieci LAN: można więc stosować droższe, ale mające duży zasięg bezprzewodowe przełączniki (takie jakie oferuje Vivato) albo instalować większą liczbę tanich punktów dostępu. Która strategia zwycięży, trudno jest na razie powiedzieć. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200