Bezprzewodowy OS w formule open source

Mając na celu przeniesienie idei open source na urządzenia bezprzewodowe, Red Hat wspólnie z firmą 3G Lab zapowiedziały zaprojektowanie platformy operacyjnej sCos/M3 dla przyszłej generacji telefonów komórkowych i PDS.

Mając na celu przeniesienie idei open source na urządzenia bezprzewodowe, Red Hat wspólnie z firmą 3G Lab, zajmującą się projektowaniem aplikacji multimedialnych dla urządzeń mobilnych, zapowiedziały zaprojektowanie platformy operacyjnej sCos/M3 dla przyszłej generacji telefonów komórkowych i PDS. Platforma ma być oparta na produkcie eCos Red Hat.

Przeznaczony na rynek producentów komunikacyjnych urządzeń przenośnych i operatorów komórkowych eCos/M3 ma stanąć do konkurencji z platformą Stinger Microsoftu i Epoc firmy Symbian. Wszystkie te produkty mają zapewnić użytkownikowi możliwość pracy z różnymi aplikacjami, włączając w to dostęp do Internetu, na urządzeniach mobilnych podłączonych do sieci mobilnych nowej generacji.

Microsoft zdołał pozyskać małych wytwórców mobilnych handsetów, natomiast Symbian "obstawia" gigantów, takich jak Nokia, Ericsson i Motorola.

Ponieważ eCos/M3 ma być produktem formuły open source, dostawcy niezależni będą mieli dostęp do kodów źródłowych, co pozwoli im na ulepszanie tego produktu. Fakt ten oraz relatywnie niższe koszty pozyskania dają mu pewną przewagę nad rozwiązaniami Stinger czy Epoc.

Red Hat eCos jest związany z systemem operacyjnym Linux, ale nie jest oparty na nim. Oprogramowanie to wymaga niewielkiej pamięci masowej i może funkcjonować w środowisku o ograniczonej mocy przetwarzania, tak więc jest idealne dla urządzeń zasilanych z baterii. System jest zagnieżdżany, co oznacza, że użytkownicy nie muszą ładować go do urządzenia, bo jest on już załadowany fabrycznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200