Bezprzewodowe mosty 802.11b

Technologia 802.11b jest najczęściej utożsamiana z bezprzewodowymi sieciami lokalnymi złożonymi z punktów dostępu, kart i mostów. Bezprzewodowe mosty 802.11b to urządzenia, które dają użytkownikom biznesowym sporą elastyczność w rozszerzaniu zasięgu korporacyjnej sieci lokalnej.

Technologia 802.11b jest najczęściej utożsamiana z bezprzewodowymi sieciami lokalnymi złożonymi z punktów dostępu, kart i mostów. Bezprzewodowe mosty 802.11b to urządzenia, które dają użytkownikom biznesowym sporą elastyczność w rozszerzaniu zasięgu korporacyjnej sieci lokalnej.

Most radiowy jest w gruncie rzeczy odpowiednio skonfigurowanym bezprzewodowym punktem dostępu warstwy MAC (Media Access Control). Dzięki takiemu urządzeniu administrator sieciowy może zwiększyć obszar bezprzewodowej sieci lokalnej o kilkaset metrów, a nawet ponad kilometr. Ze specjalnymi antenami zasięg może osiągnąć ok. 10 km.

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

Taki sprzęt oferują prawie wszyscy producenci - do najważniejszych zaliczają się Cisco Systems, Agere, Enterasys Networks i Symbol Technologies czy Linksys. Cena urządzeń zawiera się w przedziale od 400 do 2000 USD. Niektóre z tych mostów mają specjalne anteny, za które jednak trzeba zapłacić o 300-1000 USD więcej.

Łącza bezprzewodowe są postrzegane jako alternatywa połączeń przewodowych, jak na przykład linii dzierżawionych T1. Mosty bezprzewodowe 802.11b zapewniają wyższą przepływność, od 3 do 5,5 Mb/s, w porównaniu do 1,53 dla T1.

Z dostępnych danych wynika, że przedsiębiorstwa miejskie, używając mostów bezprzewodowych, mogą zaoszczędzić do 3000 USD rocznie. W niektórych przypadkach mosty 802.11b zastępują starszego typu mosty mikrofalowe. Odległości między mostami radiowymi zależą od producentów. Niektórzy integratorzy są zdania, że zasięg takiego urządzenia może przekroczyć 12 km. Jednak w większości przypadków nie przekracza 1 km. Co ciekawe, niektóre firmy stosują mosty radiowe jako połączenie "ostatniej mili".

Mosty mogą jednak skomplikować planowanie pasma częstotliwości w taki sposób, że zmniejszy się ono wraz ze wzrostem odległości. Ponadto jeśli użytkownicy postępują nieostrożnie, to może się zdarzyć, że utworzy się pewien obszar, w którym połączenia do 2 punktów dostępu mogłyby zdominować łącze z trzecim punktem. Stanowią one również potencjalne ryzyko dla systemu bezpieczeństwa.

Mimo wspomnianych niedogodności mosty radiowe charakteryzują się wieloma zaletami. Łączą one sieci lokalne, a także umożliwiają utworzenie bezprzewodowych LAN lub szerokopasmowego dostępu internetowego. Ich atutem jest też stosunkowo niska cena.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200