Bezprzewodowe USB coraz bliżej

Podczas odbywającego się aktualnie w San Francisco Intel Developer Forum, konsorcja firm pracujących nad technologią sieci UWB (ultrawideband), poinformowały o planach związanych z wdrożeniem nowych rozwiązań szybkiej komunikacji bezprzewodowej do produktów elektroniki użytkowej.

MBOA (Multiband OFDM Alliance) stworzyło specjalną grupę MBOA Special Interest Group, która sfinalizuje specyfikację UWB i tym samym zdecydowanie przyspieszy wdrożenie UWB w urządzeniach z różnych grup produktowych.

UWB przeznaczona jest do komunikacji bezprzewodowej z bardzo dużą przepustowością, która będzie mogła odbywać się na krótkich odcinkach rzędu 9 m. Ma to zastąpić, przewodowe łącza USB i głównie sprawdzić się w zastosowaniach domowych, gdzie urządzenia elektroniki użytkowej nie są od siebie daleko oddalone. Standard komunikacji UWB otrzyma symbol IEEE 802.15.3a.

Grupa robocza MBOA składa się z ponad 160 członków, spośród których najistotniejszymi graczami są takie firmy jak Intel, Texas Instruments, HP czy Sony. Specyfikacja standardu w swojej ostatecznej formie powinna być ukończona przed końcem bieżącego roku, a pierwsze produkty z UWB zobaczymy prawdopodobnie w czwartym kwartale roku 2005.

Gotowa jest już specyfikacja fizycznej warstwy UWB. Prace trwają nad warstwą MAC (media access control). Aktualnie dostępne są już laboratoryjne urządzenia pozwalające na uzyskanie transferów UWB na poziomie 480 Mbps. Pierwsze układy komercyjne mają pozawalać na komunikację bezprzewodową na ok 10 m, która to będzie mogła odbywać się z prędkością 110 Mbps. Do końca przyszłego roku opracowane zostaną procesory zdolne go pracy z przepustowością 1 Gbps na odległość powyżej 10 m.


TOP 200