Bezpieczniejszy Elixir

Elektroniczny system rozliczeń międzybankowych Elixir stosowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) został unowocześniony. W odziałach banków wykorzystujących Elixir, zainstalowano mikroprocesorowe...

Elektroniczny system rozliczeń międzybankowych Elixir stosowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) został unowocześniony. W odziałach banków wykorzystujących Elixir, zainstalowano mikroprocesorowe karty kryptograficzne zabezpieczejące elektroniczną wymianę danych. Ich dostawcą jest fińska firma Setec Oy. Pierwsze wdrożenia rozpoczęły się we wrześniu br. Dotychczas w polskich bankach zainstalowano ok. 200 zestawów złożonych z czytnika i 10 kart. Do końca przyszłego roku, zdaniem KIR, wszystkie banki powinny zakończyć niezbędne uaktualnienie systemu Elixir, za pomocą którego rozliczanych jest dziennie prawie 3 mln dokumentów.

Instalacja kart Setec (SetCARD) jest wynikiem przetargu ogłoszonego w 1999 r. na na urządzenia kryptograficzne do zabezpieczeń systemu Elixir. Karty SetCARD pozwalają na bezpieczną komunikację między centralami banków a centralą KIR poprzez generowanie podpisu elektronicznego oraz szyfrowanie informacji o wynikach rozrachunków przekazywanych z banków do urzędu. Urządzenie firmy Setec, które wygrało przetarg, generuje 1024-bitowe klucze kryptograficzne RSA, a klucz prywatny jest stale zabezpieczony przed odczytaniem przez niepowołanych użytkowników.

Zobacz również:

  • Starlink dla pojazdów mobilnych
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Integracją kart elektronicznych z systemem Elixir zajęła się krakowska spółka CryptoTech, będąca partnerem technologicznym Setec w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200