Bezpieczniejsze aplikacje webowe

Sun opracował nowe wersje swoich programów Identity Server i Directory Server (które będą w przyszłości dołączane do jej serwerów), dzięki którym praca w sieci Web ma być jeszcze bezpieczniejsza.

Sun opracował nowe wersje swoich programów Identity Server i Directory Server (które będą w przyszłości dołączane do jej serwerów), dzięki którym praca w sieci Web ma być jeszcze bezpieczniejsza.

Sun ujawnił w połowie lipca informacje dotyczące ostatnich wersji programów Identity Server i Directory Server, które są oparte na pierwszych specyfikacjach opracowanych w ramach projektu Liberty Alliance Project (przez Liberty Alliance) i na języku SAML (Secure Authentication Mark-up Language). Wspomniane powyżej wersje specyfikacji zostały opublikowane 15-go lipca br.

Zobacz również:

  • DRC - czym jest i kto powinien się nim zainteresować?
  • 5 produktów VMware wymaga załatania poważnych luk w zabezpieczeniach
  • Trwają prace nad stworzeniem kosmicznego standardu będącego kalką USB

Wspierane przez Sun przymierze Liberty Alliance (patrz witrynahttp://www.projectliberty.org) popiera rozwiązanie oparte na jednolitym systemie logowania (pojedynczym logonie), pozwalającym zapewnić kompatybilność pomiędzy sieciami. Równocześnie rozwiązanie to gwarantuje zachowanie poufności i bezpieczeństwa danych, a także daje użytkownikowi kontrolę nad tym, które organizacje mają dostęp do różnych poziomów informacji osobistych. Projekt popiera wiele międzynarodowych korporacji, a ostatnio do grona zwolenników tego rozwiązania dołączył gigant branży medialnej AOL Time Warner. Istnieje konkurencyjny projekt noszący nazwę Password, którego twórcą jest Microsoft.

Opracowane przez Sun serwery programistyczne Identity Server i Directory Server będą w przyszłości dołączane do takich produktów jak serwery Fire 280R, serwery Ultra i Sparc III oraz macierze Sun StorEdge (pamięć masowa). Wymienione wyżej serwery (Fire 280R, Ultra i Sparc III) będą dostarczane razem z systemem operacyjnym Solaris 9.0.

Oprogramowanie Sun ONE Identity Server 6.0 zawiera mechanizmy uwierzytelniania, narzędzia administracyjne i zabezpieczenia współpracujące z produktami, takimi jak Windows 2000, Windows NT i Kerberos 5.0. Sun ONE Identity Server 6.0 obsługuje nie tylko własny serwer aplikacyjny Sun ONE Application Server, ale też serwery aplikacyjne Java opracowane przez firmy IBM i BEA Systems. Wersja handlowa Identity Server 6.0 ma pojawić się na rynku w październiku br.

Oprogramowanie Sun ONE Directory Server 5.2 zawiera funkcje synchronizowania haseł z usługami Active Directory (Microsoft). Dodatkowe rozwiązania wprowadzone do tego produktu to obsługa oprogramowania Sun Cluster 3.0 i możliwość replikowania danych przez sieci WAN w trybie "four-way multi-master". Oprogramowanie Directory Server 5.2 ma pojawić się w ofercie Sun w listopadzie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200