Bezpieczne zdalne zarządzanie

Większości osób przełączniki KVM kojarzą się z małymi urządzeniami umożliwiającymi podłączenie dwóch komputerów do jednego monitora lub na odwrót. Administratorzy sieci są zainteresowani zupełnie innymi przełącznikami. Takimi, które nie tylko są w stanie znacznie podnieść komfort pracy administratora, ale także przynieść znaczne oszczędności.

Większości osób przełączniki KVM kojarzą się z małymi urządzeniami umożliwiającymi podłączenie dwóch komputerów do jednego monitora lub na odwrót. Administratorzy sieci są zainteresowani zupełnie innymi przełącznikami. Takimi, które nie tylko są w stanie znacznie podnieść komfort pracy administratora, ale także przynieść znaczne oszczędności.

Przełączniki KVM wykorzystując protokół IP dają nie tylko dostęp do pulpitu komputera, ale także do jego ustawień - przede wszystkim BIOS-u. Dostępnych jest też wiele urządzeń dodatkowych, m.in. do zdalnego zarządzania zasilaniem urządzeń.

Jak twierdzą analitycy Gartnera, aż 77% wszystkich kosztów związanych z posiadaniem komputera ma związek z utrzymaniem go w stanie gotowości (sam sprzęt to 15% kosztów, 6% - oprogramowanie, a 2% - sieć). W przypadku serwerów współczynnik ten oczywiście jeszcze rośnie.

Nie tylko do centrów danych

Tradycyjne przełączniki KVM już wcześniej znalazły swoje miejsce w serwerowniach wraz z rozwojem centrów danych. Zarządzanie z jednego stanowiska wszystkimi serwerami jest oczywiście zdecydowanie bardziej efektywne. Jednak panujący w serwerowniach upał, połączony często z niemałym hałasem, nie wpływa korzystnie na komfort pracy. Nie mówiąc już o konieczności szybkiego zareagowania w weekend lub święto (np. zrestartowania zawieszonego serwera lub routera).

Nowa generacja przełączników KVM, które do transmisji danych stosują protokół IP, pozwala na zarządzanie dołączonymi komputerami praktycznie z każdego miejsca, z którego jesteśmy w stanie podłączyć się do firmowej sieci. Ponieważ dostęp do infrastruktury odbywa się drogą fizyczną, jest niezależny od aplikacji.

Kolejną korzyścią płynącą z zastosowania przełączników KVM jest możliwość zastosowania tradycyjnej skrętki sieciowej kat. 5. Gniazda klawiatury, myszy i wideo podłączane są do małego modułu, na wyjściu którego znajduje się tradycyjne gniazdo RJ-45. Moduł ten możemy połączyć bezpośrednio z przełącznikiem KVM lub "dotrzeć" do niego za pomocą tradycyjnej instalacji sieciowej. Eliminuje to konieczność stosowania mało elastycznych (i często za krótkich) oryginalnych kabli wewnątrz szafy przemysłowej.

Na polskim rynku dostępne są przełączniki KVM-over-IP czterech firm (Aten, Avocent, Cyclades i Raritan). Mimo że urządzenia te mają wspólną nazwę, znacznie się od siebie różnią i często przeznaczone są do różnych zastosowań (także ze względu na cenę).

Nie tylko przełączniki

Bezpieczne zdalne zarządzanie

Dostęp do urządzeń w sieci poprzez serwer konsoli

Do efektywnego zdalnego zarządzania infrastrukturą sieciową możemy wykorzystać nie tylko przełączniki KVM-over-IP. Zresztą ich funkcjonalność jest dość ograniczona. Za ich pomocą można zarządzać tylko serwerami, nie ma zaś możliwości dostępu do innych urządzeń, które nie komunikują się poprzez klawiaturę, mysz i obraz, takich jak routery, przełączniki, UPS-y, centralki PBX i inne. Awaria routera uniemożliwi dostęp do wszystkich serwerów, niezależnie od tego jak dobrym przełącznikiem będziemy dysponowali. Poza tym przełączniki KVM to interfejs obsługiwany wyłącznie przez człowieka - bardziej służy do szybkiej reakcji w przypadku awarii, niż do zarządzania całą infrastrukturą. Nie pozwalają na automatyzację pewnych działań.

W większych centrach danych powinny pojawić się urządzenia dodatkowe, które we współpracy z przełącznikami KVM-over-IP będą w stanie usprawnić proces zarządzania centrum danych.

Większość urządzeń w każdej serwerowni wyposażona jest w port konsoli, obsługę tego portu zapewniają też wszystkie główne serwerowe systemy operacyjne. W zarządzaniu tymi urządzeniami mogą pomóc serwery konsoli, umożliwiające podłączenie wielu urządzeń poprzez port RS-232 i wyprowadzenie tego sygnału do lokalnej sieci LAN, wydzielonego komputera umożliwiającego zarządzanie lub do zewnętrznego modemu.

Kolejną grupą urządzeń, dla wielu administratorów strategiczną, są listwy umożliwiające zarządzanie zasilaniem. Dzięki nim zdalnie można sprawować kontrolę nad każdym gniazdkiem, a przez to nad zasilaniem podłączonego do niego urządzenia. W ten sposób można wykonywać jedną z najczęściej stosowanych metod naprawy urządzeń - "wyłączyć i włączyć".

Przed producentami tego typu rozwiązań stoją kolejne wyzwania. Scentralizowane (w tym zdalne) zarządzanie, to jedna z podstaw idei serwerów kasetowych (blade). Firma Cyclades stworzyła już na zamówienie IBM-a odpowiednie rozwiązanie do zarządzania serwerami tego producenta. Być może już niedługo powstanie podobne rozwiązanie dla serwerów HP i Dell.

Przełączniki KVM-over-IP i inne tego typu urządzenia są dość drogie. Większość producentów i dystrybutorów argumentuje tak wysoką cenę koniecznością przeprowadzenia odpowiednich badań produktu, aby mogli wziąć odpowiedzialność za jego pracę w serwerowni, a będzie on wykorzystywany przede wszystkim w sytuacjach krytycznych.

Firmy coraz rzadziej już próbują oszczędzać na infrastrukturze serwerowni: Jeśli firma wydała na serwerownię 100 tys. zł (a będzie to bardzo skromne wyposażenie), to nikt o zdrowych zmysłach nie będzie próbował zaoszczędzać kilku tysięcy euro, aby nie mieć możliwości dostępu do serwerowni w chwili awarii - twierdzi Jan Siwek, dyrektor działu projektów w Alstorze. - Wiele firm może wykonywać inwestycje w ten rodzaj infrastruktury etapami, a kilku naszych klientów już wydało ponad 100 tys. euro tylko na oferowane przez nas rozwiązania KVM firmy Avocenta.

Przegląd polskiego rynku

Altusen (Aten)

Bezpieczne zdalne zarządzanie

Altusen

Altusen to dział zaawansowanych rozwiązań firmy Aten - jednego ze światowych liderów rynku tradycyjnych przełączników KVM. Altusen produkuje profesjonalne przełączniki KVM do zastosowania w serwerowniach, jak też rozwiązania do zdalnego zarządzania siecią firmy. Chociaż oferta firmy Altusen nie jest tak obszerna jak konkurentów, niewątpliwie na uwagę zasługują czasem niemal kilkakrotnie niższe ceny.

Dwoma podstawowymi urządzeniami są przełączniki KVM KN9000 i KN9116. Pierwszy z nich umożliwia udostępnienie w sieci jednego komputera, drugi zaś - 16. Bardzo ciekawym rozwiązaniem (opatentowanym zresztą przez Altusena) jest odłączany przedni panel - możliwe jest umieszczenie go z frontu szafy przemysłowej, podczas gdy tylnia cześć przełącznika może być umieszczona z tyłu szafy (zdecydowanie ułatwia to podłączenie do niej serwerów). Ciekawą funkcją jest też możliwość równoczesnego wyświetlenia obrazu z 16 serwerów.

Uzupełnieniem oferty przełączników KVM jest nowe urządzenie w ofercie Altusen - KW1000. Podłączone do serwera lub tradycyjnego przełącznika KVM umożliwia zarządzanie nim przez sieć bezprzewodową.

Podobnie jak pozostali producenci, Altusen ma w swojej ofercie serwery konsoli (model 8-portowy - SN0108 i 16-portowy - SN0116), a także 8-portową listwę do zdalnego zarządzania zasilaniem (PN9108).

Altusen - http://www.altusen.com

Dystrybutor: AJM Electronics,http://www.ajm.pl

Ceny netto: KN9116 - 6000 zł,

SN-0108 - 2300 zł,

PN9108 - 3000 zł

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200