Bezpieczne notebooki

Amerykańska firma zTrace zaprezentowała oprogramowanie pozwalające na zlokalizowanie skradzionych notebooków w momencie podłączenia ich do Internetu.

Amerykańska firma zTrace zaprezentowała ciekawe rozwiązanie problemu kradzieży komputerów przenośnych. Założona przez byłych policjantów firma stworzyła oprogramowanie pozwalające na zlokalizowanie skradzionych notebooków w momencie podłączenia ich do Internetu.

Aby móc wykorzystać rozwiązanie zTrace, właściciel notebooka musi najpierw podpisać z firmą umowę. zTrace instaluje następnie w jego notebooku specjalny układ, który, wg. zapewnień firmy, nie może być wykryte ani usunięte. Po zawiadomieniu zTrace o kradzieży notebooka, jego prawowity właściciel może tylko czekać, aż złodziej podłączy go do Internetu. W ciągu kilku sekund centrala firmy otrzymuje sygnał i rozpoczyna lokalizację komputera przez skanowanie adresu IP oraz wykorzystywanego połączenia. Następnie zTrace kontaktuje się z najbliższym posterunkiem policji.

Zobacz również:

Na rynku europejskim produkty zTrace mają pojawić się jeszcze w tym roku. System działa jak na razie w USA i Kanadzie, gdzie zbiera bardzo pochlebne użytkowników notebooków.