Bezpieczne dane w publicznej chmurze

Microsoft zaprezentował nową technologię dla platform Windows Server i Azure, która chroni dane podczas całego procesu ich przetwarzania w publicznej chmurze.

Usługa nosi nazwę Azure Confidential Computing. Jest to pierwsze na rynku rozwiązanie oferowane przez dostawcę chmury publicznej, które szyfruje dane podczas całego procesu ich przetwarzania w tym środowisku obliczeniowym. Jak wiadomo każde szyfrowanie danych obciąża zawsze intensywnie układ CPU. Jak dotąd Microsoft nie ujawnił, jak tego rodzaju usługa wpływa na ewentualne obniżenie – jeśli w ogóle ma to miejsce – wydajności publicznej chmury.

Azure Confidential Computing wykorzystuje do ochrony danych technologię kryjącą się za skrótem TEE (Trusted Execution Environment), znaną również pod roboczą nazwą "enclave." Dzięki niej żadna osoba działająca na zewnątrz chmury nie jest w stanie przechwycić i odczytać przetwarzanych przez nią aktualnie danych.

Zobacz również:

TEE to ta sama technologia, którą Microsoft zastosował wcześniej w innym swoim oprogramowaniu. Chodzi o zaprezentowaną miesiąc temu aplikacją Coco Framework (rozwiązanie blockchain przeznaczone dla przedsiębiorstw).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200