Bezpieczna komunikacja inspektorów transportu

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wdrożył cztery produkty firmy FORTINET. Dwie platformy do wymiany informacji i materiałów - FortiGate-3140B oraz FortiGate-300C, a także narzędzia do zarządzania zabezpieczeniami sieciowymi, tworzenia raportów i rejestrowania danych: FortiManager-400C oraz FortiAnalyzer-400C.

Nowy system informatyczny będzie wspomagał służby pracujące od 11 lat na rzecz bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska. O tym, jak się w tym czasie zmieniła Inspekcja Transportu Drogowego świadczy dziesięciokrotny wzrost liczby inspektorów, którzy wyruszają codziennie na polskie drogi. Dziś jest ich 800 w całym kraju. Wszyscy oni muszą szybko i bezpiecznie komunikować się z centralą, czyli GITD oraz z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. W grę wchodzi wymiana dużej ilości informacji - np. danych kontrolowanych pojazdów i osób, zdjęć z fotoradarów czy informacji o kontach systemu viaTOLL. Ze względu na charakter tych danych, wśród wymagań postawionych w przetargu, najważniejsze były bezpieczeństwo oraz skalowalność. - "Rozwiązania FORTINET przygotowywane są tak, aby pod każdym względem spełniały oczekiwania odbiorców, a przede wszystkim były efektywne i ekonomiczne. Przeprowadzony w GITD audyt oraz współpraca z inżynierami pozwoliły na przygotowanie oferty dostosowanej do potrzeb instytucji. W ten sposób udało nam się osiągnąć wszystkie cele związane z budową bezpiecznej sieci" - tłumaczy Mariusz Rzepka, Territory Manager Fortinet w Polsce, Białorusi i na Ukrainie.

Proces wdrażania rozwiązań Fortinet rozpoczął się w październiku 2012 i trwał 40 dni. Podczas pierwszego etapu nastąpiła instalacja w centralnych placówkach w Warszawie. W drugim etapie systemem objęto 10 delegatur terenowych. Przy budowie ochrony sieci wykorzystano dwa rodzaje urządzeń FortiGate. Cztery urządzenia FortiGate-3140B zostały zainstalowane w dwóch centralnych placówkach w Warszawie: w siedzibie GITD oraz w CANARD. FortiGate-3140B to firewall nowej generacji (NGFW), który zapewnia odpowiednią wydajność i stabilność dzięki dziesięciu portom 10-GbE oraz przepustowości do 58 Gb/s. Firewall oferuje dynamiczny routing BGP dla utrzymania redundancji połączeń internetowych, zapewnia wirtualizację zabezpieczeń (dzięki rozwiązaniu VDOM, służącemu do oddzielania routera od właściwości UTM) oraz integruje pełen UTM, aby zapewnić całkowitą ochronę w czasie połączenia z internetem. WiFi Controller utrzymuje kompaktowe, bezpieczne i centralne zarządzanie siecią bezprzewodową, funkcja VPN służy zachowaniu bezpiecznej komunikacji między jednostkami oraz firewall dla segmentacji i kontroli ruchu w sieci. Dodatkowo zainstalowano 22 urządzenia FortiGate-300C w 10 delegaturach terenowych oraz w dwóch jednostkach centralnych. FortiGate-300C to firewall przeznaczony dla jednostek średniego szczebla ITD i posiadający następujące funkcje: router, Firewall, pełen UTM oraz VPN. FortiGate-300C uruchomiony został w takim samym celu jak zainstalowany w centralnych placówkach FortiGate-3140B. Wszystkie urządzenia FORTINET są centralnie zarządzane przy użyciu w pełni zintegrowanej i łatwej w obsłudze platformy FortiManager-400C, która umożliwia zmiany konfiguracji i aktualizację oprogramowania.

Zdaniem Artura Żminkowskiego, Naczelnika Wydziału Usług Sieciowych i Telekomunikacji, GITD system zapewnia bezpieczeństwo informacji i pozwoli na rozwijanie sieci w przyszłości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200