Bezpieczeństwo w sieci - jakie rozwiązania warto wdrożyć?

Cyberprzestępcy lubią pozostawać anonimowi w sieci. Jakie z elementów wykorzystywanych w ich pracy warto wdrożyć, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Cyberbezpieczeństwo to temat rzeka, który staje się coraz ważniejszy. Pewne jest, że zadbanie o własne bezpieczeństwo cybernetyczne w sieci staje się coraz trudniejsze, a wykorzystywanie metod znanych od lat może okazać się nie wystarczające.

Jakie zasady cyberbezpieczeństwa warto wdrożyć korzystając z doświadczenia cyberprzestępców?
Źródło: Clint Patterson / Unsplash

Jakie zasady cyberbezpieczeństwa warto wdrożyć korzystając z doświadczenia cyberprzestępców?

Źródło: Clint Patterson / Unsplash

W Internecie da się jednak łatwo wyróżnić grupę użytkowników, którym z powodzeniem udaje się zachować anonimowość. Są to hakerzy oraz przestępcy cybernetyczni, dla których priorytetem pozostaje zachowanie swojej anonimowości. Bez niej przeprowadzanie udanych ataków cybernetycznych jest znacząco utrudnione, a ryzyko wykrycia lawinowo rośnie.

Zobacz również:

  • AI w walce z przestępstwami finansowymi
  • Ważne trendy na 2024

Cyberprzestępcy doskonale wiedzą jakie ślady zostawiają w Internecie oraz mają wypracowane procedury, które pozwalają im ukrycie się z zakamarkach Internetu, w którym przeciętny użytkownik jest niezwykle łatwy do zidentyfikowania.

Czego możemy nauczyć się od cyberprzestępców. W jaki sposób możemy skorzystać z wzorców wykorzystywanych przez hakerów do zwiększenia własnego bezpieczeństwa cybernetycznego w sieci?

Sieć VPN to dobry sprzymierzeniec

Pierwszą czynnością po podłączeniu do sieci, którą wykonują cyberprzestępcy jest uruchomienie wirtualnej sieci prywatnej VPN, która szyfruje i anonimizuje ruch w sieci.

Tradycyjnie kiedy odwiedzamy stronę internetową lub aplikację internetową, uzyskuje ona wiele informacji o nas - między innymi o przeglądarce, urządzeniu i sposobie, w jaki dotarliśmy na stronę. To dużo cennych informacji, które pozwalają badać wzorce zachowań użytkowników oraz ich nawyki.

Każda witryna przechowuje tego typu informacje przez określony okres czasu, który regulowany jest przez odpowiednie przepisy prawne obowiązujące w kraju rejestracji danej domeny.

Wykorzystanie połączenia poprzez VPN pozwala na ukrycie informacji o osobie przeglądającej sieć. Dzięki VPN zyskujemy na anonimowości, a witryny sieciowe nie są w stanie zidentyfikować nas jako użytkownika. VPN pozwala skorzystać z tymczasowego adresu IP, który najczęściej znajduje się w innym kraju, niż użytkownik.

VPN gwarantuje wysoką anonimowość w sieci
Źródło: Petter Lagson / Unsplash

VPN gwarantuje wysoką anonimowość w sieci

Źródło: Petter Lagson / Unsplash

Warto pamiętać, że w przypadku korzystania z VPN wszystkie informacje o użytkownikach przetwarzane są przez usługodawcę, a więc dostawcę VPN. Z tego powodu warto rozważnie wybierać usługę, z której korzystamy.

Cyberprzestępcy najczęściej decydują się na stworzenie własnej sieci prywatnej VPN, dzięki czemu mają pewność, że ich dane są w pełni bezpieczne. Bardzo często do budowy własnego VPN'a wykorzystuje się prosty komputer typu Raspberry Pi.

W dzisiejszych czasach zdecydowanie warto korzystać z sieci VPN, aby ograniczyć możliwość śledzenia użytkownika w sieci przez popularne witryny i aplikacje sieciowe, które posiadają wbudowaną coraz większą liczbę trackerów.

Anonimowość mediów społecznościowych

Cybverprzestępcy najczęściej pozostają wstrzemięźliwi w stosunku do mediów społecznościowych. Nie dzieje się to bez powodu. Popularne portale społecznościowe są kopalnią wiedzy o użytkownikach, którą można później skutecznie wykorzystać do przeprowadzenia np. ataku cybernetycznego. Również same dobrze spopularyzowane konta w mediach społecznościowych mogą stać się bardzo dobrym celem ataku cybernetycznego, który jest w stanie m. in. skompromitować wiarygodność danego użytkownika.

Hakerom zdarza się korzystać z kont społecznościowych, ale robią to w specyficzny sposób. Aby zachować anonimowość w sieci cyberprzestępcy decydują się na tworzenie fałszywych kont w mediach społecznościowych, które nie pozwalają na odkrycie ich prawdziwej tożsamości.

Cyberprzestępcy do zakładania kont w mediach społecznościowych wykorzystują jedynie minimalne, niezbędne do założenia konta informacje, a i tak są one najczęściej odpowiednio spreparowane.

Popularne portale społecznościowe zachęcają swoich użytkowników do dzielenia się jak największą liczbą informacji. Z punktu widzenia bezpieczeństwa cybernetycznego to bardzo ryzykowny zabieg.

Tworzenie długich i kompleksowych haseł

Wysoka moc obliczeniowa dzisiejszych komputerów jest bronią obusieczną. Wydajne podzespoły potrafią złamać popularne hasła w zaledwie kilka sekund. Z tego właśnie względu ważne jest, aby korzystać z bardzo bezpiecznych, najlepiej nie słownikowych haseł, które na dodatek połączone są z dodatkowym stopniem weryfikacji - MFA/2FA.

Bezpieczne hasła to niezwykle ważny element strategii cyberbezpieczeństwa
Źródło:  regularguy.eth / Unsplash

Bezpieczne hasła to niezwykle ważny element strategii cyberbezpieczeństwa

Źródło: regularguy.eth / Unsplash

Hakerzy używają bardzo silnych haseł, które najczęściej są nie słownikowe i posiadają od 25 do 30 unikalnych znaków. Cyberprzestępcy wyznają również zasadę stosowania jednego hasła do jednej usługi. W przypadku kompromitacji hasła nie da się wykorzystać go do włamania do innych usług. Podobne zasady powinni stosować wszyscy użytkownicy.

Dobrym pomysłem na zachowanie porządku w hasłach jest stosowanie menedżera haseł, który sam generuje odpowiednio silne hasła i dba o to, aby były integralne, unikalne oraz odpowiednio często aktualizowane. Użytkownikowi pozostaje jedynie stworzyć główne hasło do menedżera haseł i je zapamiętać.

Bezpieczne oprogramowanie

Cyberprzestępcy najczęściej korzystają z dostosowanych do własnych potrzeb dystrybucji systemu operacyjnego Linux. Otwarty kod źródłowy pozwala dostosować system operacyjny do specyficznych wymagań hakerów.

Cyberprzestępcy wykorzystują popularne luki typu zero-day, więc sami bardzo często aktualizują oprogramowanie swoich urządzeń, aby nie dać się złapać na własne metody pracy.

Sprzęt podłączony do sieci, który pracuje pod kontrolą przestarzałego systemu operacyjnego bez aktualnych poprawek zabezpieczeń to proszenie się o kłopoty.

Aktualizacja oprogramowania układowego powinna stać się nawykiem
Źródło: Clint Patterson / Unsplash

Aktualizacja oprogramowania układowego powinna stać się nawykiem

Źródło: Clint Patterson / Unsplash

Proces aktualizacji zajmuje czas i najczęściej odbywa się w najmniej odpowiednim momencie. Warto jednak poświęcić trochę czasu na regularne instalowanie aktualizacji oprogramowania, aby zadbać o własne bezpieczeństwo w sieci.

Samo oprogramowanie może nie wystarczyć. Coraz częściej dowiadujemy się o lukach typu zero-day, które pozostają niewykrywane przez miesiące. Z tego powodu warto zainwestować w dodatkowe oprogramowanie antywirusowe, które dodatkowo podniesie poziom bezpieczeństwa urządzenia w sieci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200