Bezpieczeństwo w Windows 7

Windows Defender

Bezpieczeństwo w Windows 7

Windows Defender może działać na komputerze razem z programem antywirusowym

Windows Defender to darmowa aplikacja chroniąca użytkownika przed programami szpiegującymi, trojanami czy adware. W Windows 7 Defender jest instalowany i uruchamiany domyślnie. Należy jedynie pamiętać, by regularnie aktualizować jego definicje.

Program współpracuje z usługą Windows Update. Aplikacja ma zdefiniowane trzy poziomy alarmów, które pomagają odpowiednio reagować na programy szpiegujące oraz potencjalnie zagrożenia.

Zobacz również:

  • Usługa WhatsApp uruchamiana na urządzeniach iOS będzie bardziej bezpieczna
  • Palo Alto wzywa pilnie użytkowników jej zapór sieciowych, aby jak najszybciej zaktualizowali zarządzające nimi oprogramowanie

BitLocker

BitLocker dostępny jest w wersji Ultimate i Enterprise. Zadanie programu polega na szyfrowaniu zawartości dysku twardego. Po zaszyfrowaniu, dostęp do danych jest możliwy dopiero po podaniu informacji uwierzytelniających. Zabezpiecza to przed nieuprawnionym dostępem na przykład po kradzieży komputera. Odpowiednik tej funkcji dla plików przechowywanych na wymiennych dyskach USB lub eSATA to BitLocker To Go.

Bezpieczeństwo w Windows 7

BitLockerem zaszyfrujesz dane na dyskach wbudowanych w komputer i przenośnych

W przeciwieństwie do systemu szyfrowania plików EFS, który pozwala na szyfrowanie pojedynczych obiektów, BitLocker szyfruje cały dysk. BitLocker umożliwia normalne logowanie i pracę z danymi, działa przez cały czas w tle niewidoczny dla użytkownika. Nowe pliki w chwili umieszczenia na dysku są automatycznie zabezpieczane. Gdy dane są kopiowane na inny napęd lub komputer, następuje ich odszyfrowywanie. Dostęp do zabezpieczonych informacji w sieci domowej mają tylko autoryzowani użytkownicy.

Jeśli płyta główna komputera ma wbudowany mikroukład TPM, funkcja BitLocker korzysta z niego do pieczętowania kluczy, które służą do odblokowywania zaszyfrowanego dysku systemu operacyjnego.

Internet Explorer 8

Bezpieczeństwo w Windows 7

IE8 nie zmienił się bardzo w stosunku do swoich poprzedników

Na koniec zostaje jeszcze przeglądarka. Nowości w dziedzinie bezpieczeństwa nie znajdziesz w niej zbyt wiele. Innowacją w IE8 jest filtrowanie SmartScreen. Działanie mechanizmu polega na informowaniu użytkownika o zagrożeniu atakiem pishingowym czy rozprzestrzenianiu malware. Na ekranie pojawia się specjalny komunikat, a przeglądarka blokuje dostęp do niebezpiecznej witryny. Druga nowość to filtrowanie InPrivate. Po uaktywnieniu filtra żadne informacje o przeglądanych stronach internetowych nie są zapisywane na dysku twardym.

Darmowe oprogramowanie od Microsoft

Bezpieczeństwo komputera zwiększysz instalując dodatkowe oprogramowanie, na przykład bezpłatne Microsoft Security Essentials. To narzędzie antywirusowe zabezpieczające system przed wirusami, rootkitami, trojanami i programami spyware. Aplikacja jest prosta w obsłudze. Oferuje, podobnie jak inne programy tego typu, trzy tryby skanowania. Możesz wykonać skanowanie pełne, skrócone i definiowane, w którym wybierasz do sprawdzenia poszczególne dyski i foldery. Program ma niewielkie wymagania sprzętowe.

Innym narzędziem zmniejszającym zagrożenia jest filtr Bezpieczeństwo rodzinne rozpowszechniany z pakietem Windows Live Essentials. Filtr pozwala kontrolować korzystanie z Internetu przez dzieci. Aplikacja monitoruje wyniki wyszukiwania, sprawdza i blokuje otwierane witryny internetowe. Pozwala decydować z kim dzieci mogą się kontaktować za pomocą usług Windows Live Spaces i Hotmail czy komunikatora Messenger.


TOP 200