Bezpieczeństwo w Internecie - raport GUS

W 2010 roku Główny Urząd Statystyczny wzbogacił badanie dotyczące wykorzystania technologii informacyjno-telekomunikacyjnych wśród Polaków o moduł dotyczący bezpieczeństwa w Internecie. Zapytano osoby, które korzystały z Internetu w ciągu ostatniego roku o to czy obawiają się zagrożeń wynikających z użytkowania Sieci.

Raport GUS pokazuje, że Polacy korzystający z Sieci najczęściej obawiają się "zarażenia" komputera wirusem lub innym złośliwym programem powodującym utratę danych lub narażającym na stratę czasu. Nie mniejszym zagrożeniem są dla nich jednak niechciane e-maile i nadużycie danych osobowych lub innych informacji osobistych. Najrzadziej podczas korzystania z Internetu Polacy spotkają się z wyłudzeniem nienależnych płatności za pomocą przesłanego przez Internet numeru karty kredytowej lub debetowej (jedynie 0,2 proc.)

Mimo istniejących zagrożeń większość Polaków nadal korzysta z Internetu. Obawy przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z Internetu powstrzymywały jedynie 8% Polaków przed wprowadzaniem danych osobowych lub innych informacji osobistych do serwisów społecznościowych i 7% przed korzystaniem z bankowości elektronicznej oraz na zamawianiem lub kupowaniem towarów lub usług przez Internet.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl

Jak Polacy zabezpieczają się przed zagrożeniami płynącymi z Sieci? Najczęściej - prawie połowa internautów - korzysta z programu antywirusowego. Tylko niecałe 15 proc. korzysta z firewalla, 10 proc. z filtru antyspamowego do poczty elektronicznej, a mniej niż 10 proc. z oprogramowania zabezpieczającego przed programami szpiegującymi.

Bezpieczeństwo w Internecie - raport GUS

Pełna wersja raportu GUS o wykorzystaniu IT w firmach i gospodarstwach domowych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200