Bezpieczeństwo także w eterze

Nad rozwiązaniem tego problemu pracują twórcy standardu 802.11f, którzy starają się opracować sposób wymiany informacji o klientach i użytkownikach między punktami dostępowymi oferowanymi przez różnych producentów (duże znaczenie odgrywa tu nowy protokół IAPP - Inter-Access Point Protocol). Pierwsze urządzenia zgodne z tym nowym standardem mają się pojawić na rynku w drugiej połowie 2003 r.

Z kolei utworzony w ubiegłym miesiącu w ramach IEEE zespół pod nazwą WIG (Wireless Internetworking Group) zajmie się badaniem możliwości zapewnienia komunikacji urządzeń Wireless LAN z sieciami GSM, 3G oraz sieciami budowanymi w standardzie HiperLAN2, w szczególności ujednoliceniem procesu identyfikacji w poszczególnych sieciach wykorzystujących różne technologie.

Praca wre

Grupy IEEE zajmujące się specyfikacjami 802.11 pracują także w innych obszarach. W drugiej połowie 2003 r. prawdopodobnie będzie można kupić produkty 802.11g. Urządzenia zgodne ze specyfikacją 802.11g, podobnie jak 802.11a, umożliwiają transmisję z prędkością 54 Mb/s. Będą też kompatybilne z wolniejszymi urządzeniami zbudowanymi w standardzie 802.11b (11 Mb/s). Z kolei grupa 802.11e pracuje nad zapewnieniem odpowiedniego poziomu jakości usług przy transmisji obrazu i dźwięku oraz uruchamianiu aplikacji multimedialnych. Na te usprawnienia przyjdzie jednak potencjalnym klientom poczekać aż do pierwszego kwartału 2004 r.

Inteligentny punkt dostępowy

Cisco Systems wprowadziło nowy punkt dostępowy sieci bezprzewodowych - Cisco Aironet 1100. Jest to pierwszy punkt dostępowy tej firmy, który wyposażono w system operacyjny Cisco IOS stosowany w przełącznikach i routerach.

Implementacja IOS w urządzeniach bezprzewodowych stawia firmę Cisco w znacznie lepszej pozycji w walce o rynek klientów korporacyjnych. Punkty dostępowe Aironet 1100 dzięki IOS dają administratorom znacznie bogatsze moźliwości zarządzania "powietrznymi" transmisjami. Aironet 1100 mogą równocześnie obsługiwać połączenia bezprzewodowe o różnym poziomie bezpieczeństwa (szyfrowane i nieszyfrowane), realizować prioretyzację określonych rodzajów transmisji (np. połączeń VoIP), filtrować pakiety itd.

Obecnie Aironet 1100 mogą pracować wyłącznie w technologii 802.11b, oferując przepustowość 11 Mb/s. Urządzenia mogą zostać jednak rozbudowane do obsługi transmisji w standardzie 802.11g o szybkości 54 Mb/s.

Cena Aironet 1100 wynosi 600 USD.


TOP 200