Bezpieczeństwo systemów IT. Czego powinniśmy się obawiać w 2020 roku?

Eksperci z firmy ESET przygotowali na podstawie swoich obserwacji zestawienie trendów w cyberbezpieczeństwie na nadchodzący 2020 rok. Wymieniają ich cztery, a na pierwszym miejscu – co dla wielu może być zaskoczeniem - znajduje się zagrożenie związane z narzędziami rozpowszechniającymi fałszywe wiadomości.

1: Fake news.

Eksperci nie mają wątpliwości, że w przyszłym roku o terminie fake news usłyszymy jeszcze wiele razy. Podobny mechanizm był już raz wykorzystany w aferze Cambridge Analytica, kiedy Facebook musiał zapłacić 5 milionów dolarów kary za to, że informacje na temat użytkowników serwisu zostały wykorzystywane do siania propagandy i wpływania na wyniki m.in. wyborów w USA.

2: Maszynowe uczenie.

Technologia ta pozwala z wykorzystaniem mechanizmów sztucznej inteligencji analizować dane oraz powtarzające się schematy zachowań , w celu uzyskania najlepszego wyniku. Daje to niesamowite możliwości m.in. firmom z branży cyberbezpieczeństwa. Dzięki uczeniu maszynowemu można jeszcze skuteczniej wykrywać pojawiające się zagrożenia, analizować anomalie występujące w sieci, tym samym znacznie podwyższając poziom ochrony użytkowników.

Zobacz również:

  • Internetowa transmisja meczu Polski z Austrią przerwana z powodu ataku DDoS
  • Polskie firmy pod ostrzałem oprogramowania ransomware
  • Bezpieczna miłość w sieci

Cyberprzestępcy mogą niestety również wykorzystać uczenie maszynowe w celu zwiększenia skali i złożoności swoich ataków. Jedną z technik wykorzystujących tę technologię, o której bardzo głośno było w 2019 roku, jest deepfake, czyli technika obróbki obrazu, polegająca na łączeniu obrazów twarzy ludzkich przy użyciu technik sztucznej inteligencji.

3: Prywatność danych będzie wymagała większej uwagi.

Pomimo istnienia RODO, w dalszym ciągu wielu obywateli boi się, że ich dane osobowe zostaną wykorzystane w niewłaściwy sposób. Zdaniem Lysy Myers, starszego analityka zagrożeń w ESET, dopóki grzywny za naruszenia prywatności nie zwiększą się, problem ten nie zniknie.

Podziela ona poglądy międzynarodowej organizacji zajmującej się zagadnieniem prywatności klientów (International Association of Privacy Professionals). W opinii Myers zwraca uwagę również na niewystarczający zabezpieczanie dostępu do danych i sieci za pomocą wyłącznie loginów i haseł. Jej zdaniem firmy powinny wdrażać wieloskładnikowe uwierzytelnianie, w uzupełnieniu do wykorzystywania obecnie haseł.

4: Inteligentne miasta na celowniku hakerów.

Inteligenta infrastruktura miast to raczkujący w Polsce temat. Globalne statystyki mówią jednak, że ponad 80 procent nowych budynków zawiera już element Internetu Rzeczy (IoT). Eksperci z ESET nie kryją obaw związanych z rozwojem inteligentnych miast, ponieważ rzadko projektuje się je z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa IT.

Wskazują, że istotnym problemem jaki może pojawić się w kolejnym roku mogą być ataki złośliwego oprogramowania na tzw. inteligentne miasta. Mimo, że inteligentne budynki oraz miasta nie przeglądają Internetu, ani nie korzystają z poczty elektronicznej, nadal muszą być chronione przed atakami hakerów i zagrożeniami.

Źródła: Dagma, Eset

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200