Bezpieczeństwo sieci według Cisco

Na świecie są obecnie miliardy użytkowników internetu, miliony polityk bezpieczeństwa wdrożonych przez różne firmy i jeszcze więcej aplikacji. Czy i jak można zapewnić bezpieczeństwo takiego systemu? - na to pytanie starali się odpowiedzieć specjaliści Cisco podczas konferencji Cisco Secure 2012 w Warszawie.

Bezpieczeństwo sieci według Cisco

Po ponad 8 letniej przerwie Cisco zdecydowało się na powrót do organizacji specjalistycznych konferencji poświęconych bezpieczeństwu sieci. Wcześniej firma organizowała je w Polsce w 2003 i 2004 r. Tematyka dotycząca bezpieczeństwa jest też obecna na organizowanych dwa razy w roku dużych konferencjach tej firmy takich, jak Cisco Forum. Jak jednak podkreśla Łukasz Bromirski, dyrektor techniczny w Cisco Systems Poland, - "specjalizowana konferencja Cisco Security 2012, choć przyciąga mniejszą liczbę uczestników, ale są to profesjonaliści zajmujący się bezpieczeństwem systemów IT, którzy często są mniej zainteresowani innymi aspektami technologii sieciowych".

Cisco Secure 2012 trwało dwa dni, po wstępnych sesjach plenarnych podczas pierwszego dnia konferencji wszystkie pozostałe prezentacje były przedstawiane w dwóch równoległych ścieżkach technicznej i biznesowej.

Zobacz również:

  • Bezpieczeństwo w chmurze publicznej nadal priorytetowe
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • W tych krajach TikTok jest zakazany częściowo lub całkowicie

Polecamy EMC Forum 2012: wdrożenia i nowe produkty

Prezentacje produktowe zostały ograniczone do minimum. Przede wszystkim miały na celu zaprezentowanie nowych funkcji i rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa sieci wprowadzanych przez firmę, które wciąż nie są szeroko znane i stosowane w praktyce, a warto z nich korzystać.

Zdecydowaną większość prelegentów podczas Cisco Secure 2012 stanowili specjaliści z Cisco. Ścieżka techniczna była więc wypełniona szczegółowymi prezentacjami dotyczącymi rozwiązań bezpieczeństwa tej firmy, a prelegenci starali się w kompleksowy sposób przedstawić ich architekturę, funkcje oraz zastosowania. Największy nacisk Cisco położyło na promocję wprowadzonej w tym roku platformy TrustSec 2.1, ale także rozwiązań FlexVPN, mechanizmów związanych z zabezpieczaniem centrów danych i usług chmurowych, ochrony brzegu sieci i usług dostępnych zdalnie oraz aplikacji i usług w systemach zintegrowanej komunikacji UC (Unified Communications).

TrustSec 2.1 w połączeniu z Identity Services Engine, to rozwiązanie, które umożliwia kontrolowanie żądań dostępu do zasobów przez użytkowników i wykorzystywane przez nich urządzenia na poziomie zapory sieciowej, przy wykorzystaniu zdefiniowanych profili i analizy kontekstowej. Jest to system typu NAC (Network Access Control) pozwalający na wymuszanie zgodności z polityką bezpieczeństwa zdefiniowaną w firmie, który jest głównym elementem architektury Cisco SecureX. Z kolei FlexVPN to oferowane przez Cisco mechanizmy ułatwiające konfigurację kanałów IPsec VPN zgodnie ze standardem IKEv2.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200