Bezpieczeństwo przed wygodą

Brian Valentine, wiceprezes ds. Windows w Microsofcie, przedstawił założenia nowej platformy integracyjnej Jupiter. Ma ona ułatwić konstrukcję rozwiązań, w których są używane równocześnie produkty typu BizTalk, Content Management Server i Commerce Server. Jupiter bazuje m.in. na opracowywanym standardzie definiującym procesy biznesowe przy użyciu usług Web (Business Process Execution Language for Web Services - BPEL4WS). W drugiej połowie 2003 r. mają się pojawić mechanizmy integracyjne do tworzenia systemów typu workflow i automatyzacji procesów. W kolejnym etapie, planowanym na połowę 2004 r., mają być dostępne zintegrowane narzędzia do zarządzania treścią, usługi typu e-commerce, a także elementy CRM. Jupiter jest konstruowany w taki sposób, by rozwiązania mogły być tworzone przy użyciu VS.Net.

Wokół Windows

Na IT Forum prezentowano wiele rozwiązań firm wykorzystujących technologie Microsoftu.

Citrix przedstawił kolejną wersję MetaFrame XP (serwera terminalowego). Zaprezentował też własne rozwiązanie portalowe, które może być ściśle zintegrowane z Meta-Frame. Firma zapewnia dostęp zarówno do danych, jak i aplikacji pozwalających przetwarzać informacje. Citrix należy do elitarnego grona tzw. Microsoft Global Gold Partner i ma dostęp do kodu źródłowego serwerów Windows.

New Moon Canaveral iQ to inny przykład rozwiązania terminalowego, w którym rozbudowano mechanizmy nadzoru. Można śledzić wykorzystanie licencji na produkty firm trzecich (optymalizując zakupy) i rejestrować pracę użytkowników. Canaveral iQ jako transport wykorzystuje RDP i dodaje własną warstwę do zarządzania rozwiązaniem terminalowym.

Do ciekawych produktów należy także Inprise iBox. To uniwersalna "wyszukiwarka" informacji w sieciach korporacyjnych. Może korzystać z dowolnego typu danych, np. dokumentów MS Office, baz danych, danych w Active Directory. Udostępnia własny język zapytań, mechanizm kategoryzowania zasobów i specjalne narzędzie do tworzenia portali. Obecnie jest tworzony dodatek do VS.Net, który pozwoli bezpośrednio z tego środowisko konstruować witryny korzystające z iBox.

64 bity według AMD

Na IT Forum prezentowano rozwiązania AMD dla komputerów 64-bitowych. W tym celu zastosowano cienkie serwery typu blade z procesorem AMD Opteron. Układ ten wykorzystuje ciekawy mechanizm przyspieszający transmisję danych Hyper-Transport. Według producenta transfer z i do urządzeń I/O jest do 48 razy szybszy niż w obecnie stosowanych rozwiązaniach serwerowych.

Zastosowanie takiej architektury wymaga sporych zmian po stronie urządzeń peryferyjnych. AMD współpracuje z wieloma producentami układów sterujących wykorzystywanych w kartach graficznych, dyskach itp. Komputer wieloprocesorowy oparty na architekturze Opteron może mieć architekturę zarówno ze współdzieloną pamięcią (Xfire), jak i taką, w której każdy procesor ma własną pamięć.

Konkurencyjna architektura Intela IA-64 de facto nie zapewnia zgodności z poprzednimi wersjami procesorów (może emulować tryb IA-32). Opteron może równolegle wykonywać kod 64- i 32-bitowy.

Microsoft udostępni wersję .Net Server zarówno na procesory Intela, jak i AMD Opteron. Warto podkreślić, że Intel nie miał swojego stoiska na IT Forum. Wyręczyli go partnerzy - Dell i HP.


TOP 200