Bezpieczeństwo i automatyzacja sieci

O rozwoju rynku rozwiązań sieciowych, współpracy w ramach ekosystemu partnerskiego oraz planach rozwoju firmy mówi Krystian Sokalski, Country Business Lead Central & Eastern Europe w Alcatel-Lucent Enterprise.

Krystian Sokalski, Country Business Lead Central & Eastern Europe w Alcatel-Lucent Enterprise

Jakie są cele i strategia biznesowa Alcatel-Lucent Enterprise na najbliższy rok?

Jako firma rozwijamy swoje rozwiązania sieciowe, komunikacyjne i chmurowe, a także portfolio wokół branż, takich jak: transport, energetyka, sektor publiczny, produkcja, edukacja i służba zdrowia. W ostatnich dwóch latach naszej działalności w Polsce skupiliśmy się na sektorze transportu publicznego i projektach infrastrukturalnych, z sukcesem dostarczając i budując sieci IP dla krytycznych systemów transportu kolejowego, drogowego, powietrznego oraz morskiego. W tym roku będziemy kontynuować naszą strategię, inwestując w kluczowe sektory naszej działalności w Polsce i zwiększając udział w rynku naszego portfolio rozwiązań sieciowych oraz chmurowych.

Jako dostawca sprzętu przeważnie jesteśmy częścią dużego ekosystemu IT i dostarczamy urządzenia podstawowe z punktu widzenia całego systemu, takie jak: przełączniki, punkty dostępowe i rozwiązania komunikacyjne. Jednak nasze rozwiązania hybrydowe, obejmujące sieci LAN, bezprzewodowe sieci LAN, zabezpieczenia, ujednoliconą komunikację i współpracę, pozwalają na prawdziwe przekształcenie technologii.

W jaki sposób ALE zamierza wzmocnić współpracę z polskimi partnerami?

Stosujemy zasadę 6P (People, Partner, Pipeline, Position, Proposal oraz Promotion), a nasz model biznesowy opiera się tylko na sprzedaży poprzez autoryzowane firmy. Partnerzy zawsze byli, są i będą w centrum naszej strategii rozwoju i stanowią podstawę naszej działalności w Polsce i na świecie. Lojalność, przejrzystość zasad współpracy, sprawne procesy, niezawodne i szybkie wsparcie na każdym etapie projektu oraz bardzo niska konkurencja wewnątrzkanałowa są kluczowe. Poświęcamy tym aspektom bardzo dużo uwagi i to właśnie wyróżnia nas jako producenta.

Ciągle udoskonalamy nasze platformy i procesy, budujemy relacje z partnerami oraz inwestujemy czas i zasoby, aby jak najlepiej ich wspierać. W ostatnim czasie dokonaliśmy dość istotnych zmian, upraszczając wymagania akredytacyjne dla obecnych i przyszłych partnerów oraz wprowadzając nowoczesną platformę ułatwiającą dostęp do naszych zasobów.

Coraz większym wyzwaniem staje się rosnąca liczba urządzeń, które należy podłączyć do sieci, a później w płynny sposób nimi zarządzać. Jaką odpowiedź na to wyzwanie ma ALE?

Obecnie w użyciu jest więcej połączonych urządzeń internetu rzeczy (IoT) niż kiedykolwiek wcześniej. Urządzenia te zostały zaprojektowane w celu świadczenia pojedynczych usług i, niestety, ich priorytetem nie jest bezpieczeństwo. Brak wbudowanych zabezpieczeń sprawia, że urządzenia IoT są nie tylko podatne na ataki, ale także mogą być wykorzystywane do wykonywania ataków w całej sieci organizacji.

W miarę jak firmy rozpoczynają swoją podróż w kierunku transformacji cyfrowej, czyli innymi słowy: chcą podłączać do sieci coraz większą liczbę urządzeń IT i z nich korzystać, konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury sieciowej. Segmentacja sieci, będąca zasadą bezpieczeństwa Zero Trust, umożliwia zapobieganie atakom poprzez odseparowywanie od siebie poszczególnych grup urządzeń oraz nadawanie im konkretnych polityk dostępu do sieci. Ciągły monitoring takich urządzeń pozwala na natychmiastowe ograniczenie możliwości ataku i ograniczenie „ruchu bocznego” w sieci, tak aby nie miały wpływu na inne podłączone systemy.

Korzyści płynące z transformacji cyfrowej są ogromne. Nic nie jest jednak możliwe bez odpowiedniej autonomicznej sieci, która stanowi platformę dla transformacji cyfrowej. Sieć jest elementem spajającym wszystko w połączonym świecie.

Dodatkowo nasze rozwiązania umożliwiają unifikację zarządzania infrastrukturą sieciową IP, która dzięki temu może przenosić ruch dla wielu systemów i wielu usług, zapewniając odpowiednią jakość poszczególnych usług. Przeniesienie operacji z wielu oddzielnych sieci do konwergentnej architektury, wykorzystując np. standard IEEE 802.1aq Shortest Path Bridging (SPB), zmniejsza liczbę obsługiwanych typów sieci i radykalnie upraszcza wymagania dotyczące zarządzania i kontroli.

Wielu producentów oferuje oprogramowanie mające konkretne funkcje związane z monitoringiem, zarządzeniem siecią i zabezpiecze¬niem dostępu. Co oferuje w tym obszarze ALE?

Strategia ALE jest zupełnie inna, chcemy oferować swoim klientom All-in-one software do konfiguracji, monitorowania i zabezpieczania do¬stępu do sieci przewodowej i bezprzewodowej. Oprogramowanie OmniVista realizuje wszystkie te funkcjonaliści, które inni producenci oferują w postaci różnych, często bardzo zaawansowanych i drogich systemów. OmniVista ze swoim bardzo prostym modelem licencjonowania (per Device) pozwala klientom na szybkie uruchomienie spójniej, zautomatyzowanej i bezpiecznej sieci przewodowej i bezprzewodowej we wszystkich swoich oddziałach.

Producenci koncentrują się na nowych standardach Wi-Fi 6E, mogących obsługiwać coraz większe przepływności i liczbę użytkowników, często rezygnując ze sprzedaży, wspierania punktów dostępowych obsługujących standardy takie jak WI-FI 5 (802.11ac). Jaka jest strategia ALE dotycząca sprzedaży produktów WLAN?

W ALE uważamy, że standard 802.11ac (Wi-Fi 5) jest wciąż wystarczający dla wymagań stawianych przez 80% naszych potencjalnych klientów. Dlatego też nie zamykamy się na sprzedaż tego standardu i jesteśmy jednym z niewielu już producentów, który wciąż nie ogłosił statusu EOS dla urządzeń w standardzie 802.11ac (Wi-Fi 5).

Jednak tak jak pozostali producenci uważamy, że przyszłość jest w standardzie 802.11ax (Wi-Fi 6 oraz Wi-Fi 6E). To standard, który gwarantuje nie tylko większe przepływności pomiędzy Access Pointami a urządzeniami końcowymi, ale także większą liczbę kanałów (Wi-Fi 6E), które można wykorzystywać, projektując zaawansowaną sieć bezprzewodową. Bardzo często zauważamy tzw. „owczy pęd” firm w sprzedaży rozwiązań 802.11ax, w których przeważnie sieci są źle zaprojektowane i tym samym taka inwestycja traci sens. Dlatego tak ważne dla nas jest edukowanie partnerów oraz oferowanie im nie tylko sprzętu, ale także wiedzy koniecznej do uruchomienia tego typu sieci. Nie bez znaczenia jest również posiadanie przez nas zaawansowanych przełączników z serii OS6860N, które są dostosowane funkcjonalnie do uruchomienia sieci w standardach Wi-Fi6 oraz Wi-Fi 6E.

Branża technologiczna boryka się z niedoborami, problemami z łańcuchami dostaw, długimi terminami realizacji. Jak wygląda kwestia dostępności produktów Alcatel-Lucent Enterprise?

To prawda. Ostatnie dwa lata były dość trudne dla naszej branży pod względem logistyki. Początkowe trudności wynikające z pandemii Covid-19 oraz przerwanych łańcuchów dostaw zakończyły się bardzo dużymi niedoborami podzespołów elektronicznych. To oczywiście wpływa negatywnie na terminy dostaw. Należy jednak zaznaczyć, że nasz dział planowania i logistyki przygotował się do dzisiejszej sytuacji. W ciągu ostatnich dwóch lat wypracowaliśmy rozwiązania, które do tej pory pozwoliły nam przejść przez kryzys bez drastycznie wydłużonych terminów dostaw. Co więcej, terminy dostaw niektórych rodzin portfolio (np. rozwiązania WLAN) pozostają na niezmienionym poziomie.

W tym roku „Computerworld TOP 200” obchodzi 30-lecie. Jakie będą najważniejsze trendy technologiczne w nadchodzącym czasie?

Cyfryzacja świata postępuje pełną parą i zmierza w kierunku IoT, sztucznej inteligencji i chmury. Aby ta ewolucja w stronę świata, gdzie wszystko jest połączone, zakończyła się sukcesem, fundamentem, na którym wszystko się opiera, muszą być odpowiednie rozwiązania w zakresie łączności sieciowej. Dziś nie jest ona rozumiana tylko jako zapewnienie komunikacji z internetem, ale także jako zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa użytkownikom oraz wszystkim urządzeniom IoT.

Korzyści płynące z transformacji cyfrowej są ogromne – od umożliwienia pracy zdalnej lub hybrydowej, przez tworzenie inteligentnych i zrównoważonych miast, wdrażanie na masową skalę urządzeń IoT, po bezpieczne przyjmowanie pacjentów i pasażerów. Nic z tego nie jest możliwe bez odpowiedniej autonomicznej sieci, która stanowi platformę dla transformacji cyfrowej. Sieć jest elementem spajającym wszystko w połączonym świecie.


Bezpieczeństwo i automatyzacja sieci


W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200