Bez opłat roamingowych na terenie Unii Europejskiej

Już wkrótce operatorzy telekomów nie będą mogli obciążać użytkowników większymi kosztami połączeń podczas zagranicznych podróży.

W 28 krajach Unii Europejskiej zostaną zniesione opłaty roamingowe z początkiem Czerwca 2017 roku. Zmiany obejmą miliony użytkowników telefonów komórkowych, dzięki czemu opłaty za połączenia, SMSy, zużycie danych pozostaną takie same na terenie Unii Europejskiej.

Ogłoszone przez Radę Europejską zmiany objęły również zakaz blokowania, spowalniania, degradacji oraz nieuzasadnionej ingerencji w ruch (treści, aplikacje i usługi) przekazywanych w Internecie. Dyskryminacja ruchu w Internecie będzie zakazana. Jednocześnie, wynegocjowane rozwiązania pozwalają na stosowanie koniecznych narzędzi zarządzania ruchem, bez których nie byłoby możliwie np. zapobieganie i usuwanie skutków zatorów w sieci.

Zobacz również:

  • Think Tank PE: 39 proc. Europejczyków nie jest świadomych swoich praw w sieci

Zanim zmiany dotycząca roaming wejdą w życie, to już w kwietniu 2016 roku operatorzy będą mogli obciążyć klientów jedynie zmniejszonymi kosztami, dotyczącymi połączeń (0.05 EUR za minutę), wiadomości SMS (0.02 EUR za wiadomość) i przesyłu danych (0.05. EUR za 1 MB).

Parlament Europejski zamierzał całkowicie znieść opłaty z końcem 2016 roku, jednak część z krajów nie zgodziła się na to i zażądała opóźnienia we wprowadzeniu tych zmian.

Już z początkiem prac nad rozporządzeniem, Polska wyraźnie określiła swoje zdanie, opowiadając się za jak najszybszym zlikwidowanie opłat za roaming w Unii Europejskiej, bo "obywatele UE nie powinni być narażeni na niczym nieuzasadnione opłaty podczas podróży po Unii". Dzięki działaniom Ministra Andrzeja Halickiego wprowadzono mechanizmy zabezpieczające polskich operatorów przed świadczeniem usług poniżej kosztów. W efekcie, wprowadzenie nowych rozwiązań nie wpłynie negatywnie na polski rynek.

James Padmore, dyrektor technologii mobilnych w comparethemarket.com, skomentował sytuację: “Wreszcie, w niedalekiej przyszłości, będziemy mogli dzwonić podczas podróży bez dodatkowych opłat. To jest wspaniała wiadomość dla turystów i biznesmenów. Już zbyt długo byliśmy niewolnikami “fobii roamingowej”. W efekcie nie mogliśmy używać smartfonów podobnie, jak w domu. Od 2017 roku będziemy mogli, bez obawy o dodatkowe koszty, korzystać z nich podróżując po Europie, sprawdzać informacje o atrakcjach turystycznych w sieci, czy uzyskiwać informacje o najnowszych wydarzeniach w mieście, w którym akurat się znajdziemy”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200