Będzie mniej iPhone’ów

Apple informuje o prawdopodobnych mniejszych dostawach iPhone’ów. Przyczyną jest powrót COVID wpływający na pracę największej fabryki firmy w Chinach

Arnel Hasanovic /Unsplash

Apple przyznało w oświadczeniu dla prasy, że spodziewa się niższych dostaw iPhone’a 14 Pro i Pro Max.

Jego chińska fabryka pracuje z mocno ograniczonymi mocami produkcyjnymi. Osłabia to prognozy sprzedaży na zbliżający się sezon świąteczny w ostatnim kwartale br. Dostawca Apple, Foxconn, również znacząco obniżył prognozy na IV kw. br. Ponad połowa, bo 52% przychodów Apple pochodzi ze sprzedaży iPhone’ów. Popyt na urządzenia Apple’a jest duży, mimo rosnących cen, które zawsze kształtowały się w wysokim segmencie.

Zobacz również:

  • Takiej dominacji smartfonów Apple jeszcze nie było
  • Apple odkłada projekt budowy autonomicznego samochodu elektrycznego na półkę

W Chinach nadal obowiązuje polityka zamykania całych, wielomilionowych miast, w których stwierdzono nawet tylko kilka przypadków zachorowania na COVID-19. Tylko w tym miesiącu z tego powodu produkcja iPhone’a w fabryce Foxconn w Zhengzou w chińskiej prowincji Henan może spać o 30%. To ta fabryka odpowiada za 70% dostaw iPhone’ów na świecie. Zakład ten zatrudnia ok. 200 tys. pracowników. Oprócz rygorystycznych ograniczeń pandemicznych, wielu pracowników porzuciło pracę i uciekło. W efekcie Foxconn rozpoczął akcję rekrutacyjną, oferując pracownikom, którzy opuścili fabrykę w okresie od 10 października do 5 listopada, jednorazowy bonus w wysokości 500 juanów (69 dolarów), jeśli wrócą. Reklamował również pensje w wysokości 30 juanów za godzinę, wyższe niż 17 do 23 juanów pensji podstawowej.

Apple spodziewa się wyprodukować w tym roku co najmniej 3 miliony mniej telefonów iPhone 14 niż planowano z powodu słabego popytu na modele z niższej półki. Przyznało także, że klienci muszą liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania. Według jej prognoz, wzrost przychodów w okresie październik-grudzień spowolni z poziomu 8% w poprzednim kwartale.

Z kolei analitycy Credit Suisse szacują, że w bieżącym kwartale przychody Apple wzrosną o 3%, przy czym sprzedaż iPhone'ów wzrośnie o 2% do 73 mld USD.

Chiny mierzą się z powrotem pandemii koronawirusa. Władze zapowiedziały zastosowanie ostrych środków, w tym lockdownów, co niepokoi zagranicznych inwestorów i ma przełożenie na akcje firm, które produkują w Chinach (w tym właśnie Apple).

W ubiegłym tygodniu w strefa ekonomiczna Zhengzhou Airport, w której mieści się fabryka iPhone’ów, wprowadzono siedmiodniową blokadę, w której środki obejmują zakaz wychodzenia mieszkańców i zezwolenie na dostęp tylko do zatwierdzonych pojazdów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200