Będą tysiące testów na zgodność z HTML5

Konsorcjum W3C przygotuje "dziesiątki tysięcy" testów badających zgodność przeglądarek internetowych i aplikacji sieciowych z nowym standardem opisu stron WWW.

Na początku listopada 2010 r. konsorcjum W3C opublikowało wyniki testu przeglądarek internetowych na zgodność z HTML5. Informacje o wynikach testu konsorcjum ujrzały światło dzienne w promocyjnej notce na blogu IE9.

Na razie pakiet testów zgodności z HTML5 opracowany przez World Wide Web Consortium zawiera 212 testów, podzielonych na 7 kategorii (attributes, audio, canvas, getElementsByClassName, foreigncontent, video, xhtml5).

Przeglądarka Microsoftu zyskała najlepszy wynik w 5 z wymienionych kategorii. To, co w zamiarach W3C miało być wczesnym i niekompletnym zestawem wyników, szybko urosło do rangi "Zwycięstwa IE9" nad konkurencją.

Nic dziwnego, że W3C przestrzega teraz przed wyciąganiem przedwczesnych wniosków i zapowiada opracowanie kolejnych testów HTML5. Celem tych prac nie jest przyznanie miana Najlepszej Przeglądarki wybranemu programowi - zapewnia konsorcjum. Pakiet testowy HTML5 jest przeznaczony w pierwszej kolejności dla twórców aplikacji sieciowych; dzięki niemu będą oni mogli zapewnić należyte działanie swoich aplikacji we wszystkich przeglądarkach internetowych.

Kolejne 1000 testów jest na ukończeniu - wymagają ostatecznego zatwierdzenia przed dodaniem ich do paczki. Lista kategorii także się wydłuży. Philippe Le Hageret z W3C powiedział, że docelowo organizacja spodziewa się opracowania zestawu zawierającego "dziesiątki tysięcy" testów.

Więcej informacji: W3C

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200