Baza w aplikacji

Pervasive SQL to jedna z baz danych, którą można wbudować w aplikację. Baza ta, najczęściej wykorzystywana na platformie NetWare, jest tania i nie wymaga zaawansowanej administracji.

Pervasive SQL to jedna z baz danych, którą można wbudować w aplikację. Baza ta, najczęściej wykorzystywana na platformie NetWare, jest tania i nie wymaga zaawansowanej administracji.

Z powodu braku kwalifikowanych kadr i dużych kosztów utrzymywania rozbudowanego zespołu informatyki coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw zwraca uwagę na możliwość wbudowania bazy danych w aplikację. Zwalnia to od konieczności zarządzania dwoma niezależnymi elementami - danymi w bazie danych i aplikacją.

Wiele firm dostarcza obecnie produkty do takich zastosowań - nie tylko bazę, ale również zestawy narzędziowe do tworzenia aplikacji z wbudowanymi bazami. Zwiększone zapotrzebowanie na aplikacje, nie wymagające administrowania, zachęciło zarówno małe firmy programistyczne m.in. Interbase (filia Inprise/Borland), Centura Software, Object Design, Raima, jak i największych producentów systemów bazodanowych - Informix, Oracle i Sybase.

Wbudowane dla Novella

Głównym producentem baz danych do NetWare, najpopularniejszego sieciowego systemu operacyjnego, jest firma Pervasive Computing. Przejęła ona od Novella bazę danych Btrieve, wbudowała w nią właściwości relacyjne i oferuje ją jako samodzielny produkt - Pervasive SQL - do wbudowania w aplikacje. Baza działa obecnie także na Windows NT, ale jest najczęściej używana z Novell NetWare. Pervasive SQL jest interesującym produktem dla użytkowników Btrieve, którzy zamierzają wykorzystać relacyjne możliwości dostępu do baz danych.

Główne zalety Pervasive SQL to niska cena, dobra wydajność, niezawodność, małe wymagania administracyjne. Baza może być używana w systemach korzystających jedynie okazjonalnie z usług administratora systemu. Dobra skalowalność Pervasive SQL pozwala używać jej do aplikacji dla dwóch osób, a wprowadzając jedynie nieznaczne zmiany rozwinąć ją do aplikacji intranetowej dla wielu użytkowników.

Baza zapewnia dwie metody dostępu danych: transakcyjną przez wykorzystanie usług transakcyjnych systemu Novell NetWare oraz relacyjną za pośrednictwem języka SQL.

Tworzenie aplikacji

Częścią rozwiązania oferowanego przez Pervasive Software jest pakiet do tworzenia aplikacji Pervasive SQL SDK wersja 7, współpracujący z bazą danych do wbudowania. Pakiet zawiera motor bazy danych Pervasive SQL dla jednego użytkownika, 32-bitowy sterownik ODBC i wiele programów narzędziowych, ułatwiających tworzenie aplikacji. Przykładowo - program Data Dictionary File Ease umożliwia tworzenie i modyfikowanie tabel w bazie danych oraz monitorowanie i zbieranie informacji statystycznych na temat działania bazy.

Pervasive SQL SDK nie jest powiązany z konkretnym językiem tworzenia aplikacji. Zawiera przykładowe aplikacje w C++, Javie, Visual Basicu i Delphi. Wsparcie dla elementów kontrolnych ActiveX ułatwia tworzenie aplikacji w Windows, korzystających z handlowych komponentów dostępu do danych i prezentacji. Zestaw Java API pozwala na używanie dowolnych narzędzi programistycznych Java do tworzenia aplikacji w tym języku oraz dostęp do danych za pośrednictwem JDBC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200