Baza danych Oracle jako usługa w środowisku Amazon

W drugiej połowie roku firma Amazon zamierza uruchomić usługi dostępu do środowiska bazodanowego Oracle 11g R2 w formie usługi. Zdaniem analityków to bezpośrednia odpowiedź na działania firmy Salesforce. Dotychczas koncern Amazon oferował podobne usługi bazujące na środowisku MySQL.

Wedle zapowiedzi nowa usługa z oferty Amazon Web Services ma charakteryzować się m.in. elastycznym sposobem naliczania opłat za wykorzystywania środowiska bazodanowego. Ich wysokość ma być uzależniona przede wszystkim od stopnia obciążenia infrastruktury firmy Amazon. Co ciekawe, usługi mają pozostać bezpłatne dla klientów firmy Oracle posiadających ważne licencje na bazę danych.

Zdaniem analityków to bezpośrednia odpowiedź na działania konkurentów. Pod koniec grudnia 2010 roku przedstawiciele firmy Salesforce poinformowali o zamiarze wprowadzenia do oferty usług pozwalających na zbudowanie bazy danych w modelu cloud. Usługa również ma bazować na środowisku bazodanowym Oracle 11g. Dla porównania warto dodać, że firma Salesforce bezpłatnie oferuje dostęp do podstawowych usług Database.com. Opłaty są natomiast naliczane m.in. po przekroczeniu limitu liczby rekordów, transakcji lub użytkowników. Odpłatnie oferowane są też dodatkowe usługi korporacyjne związane m.in. z zarządzaniem dostępem i bezpieczeństwem środowiska bazodanowego.

Czytaj też:

Amazon oferuje oprogramowanie biznesowe Oracle w modelu usługowym

HP i Microsoft łączą siły przeciwko IBM i Oracle

Microsoft Dynamics CRM dostępny jako usługa

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200