Baterie litowo-jonowe wkraczają do domowych gospodarstw

Japoński producent samochodów Nissan i amerykańska firma Eaton utworzyły spółkę joint venture, które będzie produkować baterie litowo-jonowe zdolne zasilać gospodarstwa domowe. Będą to niewielkie urządzenia xStorage zamknięte w obudowie, którą użytkownik może powiesić na ścianie.

Baterie xStorage będą na rynku konkurować z podobnym rozwiązaniem oferowanym przez amerykańską firmę Tesla. To bateria Powerwall dostępna w wersjach 6,4 albo 10 kWh. Bateria xStorage będzie mieć nieco mniejszą pojemność (4,2 kWh) i ma kosztować ok. 4800 USD.

Baterie Powerball (Tesla) mają jeszcze jedną zaletę. Można je ze sobą łączyć (maks. 9 jednostek), tak aby cały system składający się z baterii 6,4 kWh miał pojemność rzędu 57 kWh. Nissan i Eaton nie poinformowały jak dotąd, czy produkowane przez nie baterie będzie można agregować w podobny sposób.

Baterie litowo-jonowe wkraczają do domowych gospodarstw

Jak podaje firma analityczna GTM Research, amerykańskie gospodarstwo domowe zużywa przeciętnie jednego dnia energię o wielkości od 20 do 25 kWh. Widać z tego, że baterie xStorage mają póki co zbyt małą pojemność aby sprostać takiemu zapotrzebowaniu. Mogą jednak posłużyć np. do magazynowania energii odbieranej w dzień z paneli słonecznych i do zasilania nocą różnych urządzeń zainstalowanych w domu.

Nissan i Eaton spodziewają się, że w ciągu najbliższych pięciu lat użytkownicy kupią co najmniej 100 tys. baterii xStorage.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200