Banki w USA i Europie dostały polecenie przygotowania się na rosyjskie cyberataki

Europejski Bank Centralny przygotowuje banki do ewentualnego cyberataku ze strony Rosji. Wraz z eskalacją napięcia na Ukrainie, region przygotowuje się na finansowe skutki konfliktu, podała agencja Reutera.

Banki w USA i Europie dostały polecenie przygotowania się na rosyjskie cyberataki

Mika Baumeister / Unsplash

Europejski Bank Centralny, kierowany przez byłą francuską minister Christine Lagarde, który sprawuje nadzór nad największymi europejskimi kredytodawcami, przygotowuje się na ewentualne cyberataki na banki.

Źródło agencji Reuters twierdzi, że źródłem owych ataków miałaby być Rosja, a EBC przesłuchał banki w sprawie ich obrony. Banki poodbno prowadziły cybernetyczne gry wojenne, aby przetestować swoją zdolność do odpierania ataku.

Zobacz również:

  • Hakerzy włamali się do Europolu
  • Cyberwojna trwa na Bliskim Wschodzie

EBC, który za jeden z priorytetów uznał rozwiązanie problemu cyberbezpieczeństwa, odmówił jednak oficjalnego komentarza.

Również nowojorski Departament Usług Finansowych wydał pod koniec stycznia ostrzeżenie dla instytucji finansowych, ostrzegając przed odwetowymi atakami cybernetycznymi w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę i wywołania amerykańskich sankcji.

Na początku tego roku wiele ukraińskich stron internetowych zostało zaatakowanych przez cyberatak, który zawierał ostrzeżenie, aby „ oczekiwać najgorszego”, ponieważ Rosja zgromadziła wojska w pobliżu granic Ukrainy.

Kreml wielokrotnie zaprzeczał, że państwo rosyjskie ma cokolwiek wspólnego z hakerstwem na całym świecie i powiedział, że jest gotowy do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami w celu rozprawienia się z cyberprzestępczością.

Mimo to, regulatorzy w Europie pozostają w stanie podwyższonej gotowości.

Brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ostrzegło duże organizacje, aby wzmocniły swoją odporność na cyberbezpieczeństwo w obliczu pogłębiających się napięć wokół Ukrainy.

We wtorek Mark Branson, szef niemieckiego nadzoru BaFin, powiedział na konferencji online, że cyberwojna jest połączona z geopolityką i bezpieczeństwem.

Biały Dom obwinił również Rosję za niszczycielski cyberatak „NotPetya” w 2017 roku, kiedy wirus sparaliżował część infrastruktury Ukrainy, powodując awarię tysięcy komputerów w dziesiątkach krajów.

W ubiegłym roku Biały Dom obwinił zagraniczne służby wywiadowcze Rosji za olbrzymi atak hakerski na amerykańskie agencje rządowe. Atak naruszył oprogramowanie firmy SolarWinds Corp, dając hakerom dostęp do tysięcy firm korzystających z jej produktów, co odbiło się szerokim echem w Europie, gdzie bank centralny Danii przyznał, że „infrastruktura finansowa” kraju została naruszona.

Niektórzy jednak uważają, że kryzys na Ukrainie został wyolbrzymiony. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenskij oskarżył Waszyngton i media o podsycanie paniki.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200