Banki technikę śledzą uważnie

Dwa ostatnie dni seminariów targowych InfoMan '93 były poświęcone technikom bankowym. Zainteresowanie sesją Związku Banków Polskich było dwukrotnie większe niż przewidywali organizatorzy. Na salę wykładową z przygotowanymi 80 miejscami weszło bowiem 160 słuchaczy, których z trudem zmieszczono na dostawianych pospiesznie krzesłach.

Dwa ostatnie dni seminariów targowych InfoMan '93 były poświęcone technikom bankowym. Zainteresowanie sesją Związku Banków Polskich było dwukrotnie większe niż przewidywali organizatorzy. Na salę wykładową z przygotowanymi 80 miejscami weszło bowiem 160 słuchaczy, których z trudem zmieszczono na dostawianych pospiesznie krzesłach.

Największym zainteresowaniem na sesjach ZBP cieszyły się systemy rozliczeń całkowicie (ELIXIR) i częściowo (SYBIR) elektronicznych. Przedstawiano też inne narzędzia szybkiej autoryzacji przekazów pieniężnych, w szczególności sieć Telbank i projekt elektronicznego informowania o zastrzeżeniach, wykorzystujący technikę telegazety (SABA, Bydgoszcz).

Co z ELIXIR-em

Na konferencji kończącej targi przedstawiciele Międzynarodowych Targów Gdańskich stwierdzili, iż nagrody nie przyznano systemowi SYBIR jedynie dlatego, że nie mieścił się w ramach przyjętego wcześniej regulaminu nagród. Tymczasem wiele osób twierdziło, iż jeszcze rok temu nie wierzyło, że system SYBIR (izba papierowo-dyskietkowo-elektroniczna wspierana pocztą kurierską) ruszy tak szybko.

Obecnie potencjalnych użytkowników dręczyło pytanie, czy opóźnienia wdrożenia systemu ELIXIR (termin 1 września nie został dotrzymany) są poważne, czy też typowe dla tak dużego systemu. Wszystko wskazuje na to, że trudności są chwilowe i lada dzień znikną. Chwilę zadumy może wywołać jedynie fakt, iż ubiegłoroczny przetarg na system ELIXIR obecny jego wykonawca Unisys wygrał m.in. dlatego, że obiecał najkrótszy kalendarz wdrożeń (12 miesięcy). Najkrótszy konkurencyjny termin realizacji ELIXIR-u wynosił aż 16 miesięcy.

Krótki spacerek po wystawie

Jako związanych z bankowością określiło się 17 wystawców. Byli to: Bank Morski SA, Bull, COMP, CSBI, Delog Informatique, Demos, Hewlett-Packard, ICL, Lex, Multitrade, Ośrodek Obliczeniowy NBP w Gdańsku, Prokom, Saba Bydgoszcz, Samba, Softbank, SoftNet i Unilot/Unisys. Najwyraźniej kilku wystawców dopiero w ostatniej chwili zachęcono do występów, ponieważ na halach można było spotkać nie wymienionych w katalogu: potentata systemów dla małych banków Novum z Łomży, a także Wonlok z Łodzi i krakowski Konimex prezentujący oryginalny Program Inwestora Giełdowego PIG. Bardzo duże powodzenie odnotowała spółka SOFT specjalizująca się we wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach komputerów od zagranicznych sieciowych programów antywirusowych, poprzez liczne programy szyfrowania dostępu do komputera (m.in. hasłami zakodowanymi na karcie magnetycznej) aż po łańcuchy pozwalające po prostu czysto mechanicznie przywiązać komputery do podłoża, kaloryfera itd.

W konkursie - tylko wyróżnienia

Do konkursu im. Stanisława Staszica na targach InfoMan '93 w kategorii bankowość zgłoszono następujące systemy bankowe: CSBI Bankier+ (Warszawa), defBANK, Delog Nova-Bank, Multibank (Multitrade, Warszawa), Softbank (Warszawa), BankNet (SoftNet, Kraków), Saba (SABA, Bydgoszcz) a także bazę informacji o podmiotach gospodarczych BIOPG stworzoną w ZETO Gdynia i router ILAN z oprogramowaniem IMS (CrossComm, Gdańsk).

Ostatecznie, 31 sierpnia na posiedzeniu w siedzibie Związku Banków Polskich w Warszawie jury nagrody im. Staszica zdecydowało się nie przyznać nagród, a jedynie trzy uszeregowane wyróżnienia firmom:

1. COMP za oryginalny edytor procedur zawarty w systemie defBANK

2. Softbank za procedury zabezpieczeń i ochrony dostępu danych zrealizowane w systemie ZORBA 2000

3. CSBI Warszawa za integracyjną i szkoleniową działalność wśród firm software'owych na rzecz środowiska bankowego.

W uzasadnieniu werdyktu jury podkreśliło, iż w ostatnich latach nastąpił tak dynamiczny rozwój systemów eksploatowanych w sektorze bankowym, że nie można się już zachwycać samym faktem wdrożenia. Trzeba skupić się nad cechami eksploatacyjnymi systemu. Istotnym sprawdzianem możliwości firm było wdrożenie systemu rozliczeń w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej SA. Natomiast w tej chwili, w opinii użytkowników, żaden oceniany produkt nie spełniał kryterium kompleksowej obsługi banku.

W skład jury wchodzili: Włodzimierz Grudziński (przewodniczący, BISE) i czterej członkowie: Dariusz Adamowski (Kredyt Bank), Maria Kanclewska, Ewa Markhauser (BGK) i Wiesław Wyszogrodzki (Związek Banków Polskich).

Werdykt jury był szeroko krytykowany przez wielu uczestników targów. Pytano dlaczego jedne wystawiane produkty kandydowały do nagrody a inne nie. Przypominano też, iż przyznawanie nagród było jednym z atutów marketingu InfoMana '93; wycofanie się więc organizatora z przyznania części nagród może być poczytane jako element nieuczciwej reklamy prowadzonej przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. Trzeci aspekt nie przyznania nagród zauważył prezes Roman Dolczewski (CSBI): "dajecie mocny argument producentom zagranicznym, dławiąc własnymi rękami rynek polskiego oprogramowania" - powiedział organizatorom (cytat nie autoryzowany).

Opisana dezorganizacja przestaje dziwić, jeśli zważyć, iż jury bankowe ukonstytuowało się dopiero na 2 tygodnie przed ogłoszeniem werdyktu, a w lipcu żaden z odpowiedzialnych organizatorów nie był obecny z powodu sezonu urlopowego. Wszystko to byłoby może dość śmieszne, gdyby nie fakt, że wysokość cen zapłaconych za powierzchnię wystawową wcale śmieszna nie była. Tu najprędzej udało się organizatorom dogonić poziom europejski. Na usprawiedliwienie zaś ZBP warto dodać, iż jury rekrutujące się spośród wysoko postawionych pracowników banków, zauważa doniosłość problemów automatyzacji banków i ma już wkrótce zostać przekształcone w ciało na stałe opracowujące oraz konsultujące standardy polskiego oprogramowania bankowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200