Banki będą udzielać pożyczek przez Internet

ING Bank Śląski i Bank Zachodni WBK chcą udzielać pożyczek przez Internet. Część klientów może już otrzymać gotówkę bez konieczności podpisywania umowy - informuje Rzeczpospolita. Na przełomie lutego i marca ING uruchomił program pilotażowy.

W ramach tego programu, posiadacz rachunku osobistego otrzymuje gotową ofertę z wyliczonymi limitami kredytu. Gdy chce z niej skorzystać, zatwierdza decyzję, podając jednorazowy kodu autoryzacji (analogicznie jak przy wykonywaniu przelewów przez Internet). Po kilku minutach pieniądze są na koncie.

Do wprowadzenia podobnego rozwiązania przygotowuje się BZ WBK. "Liczymy na to, że w pod koniec roku uruchomimy program pilotażowy. Pozostały nam do rozstrzygnięcia kwestie prawne, związane z zastosowaniem podpisu elektronicznego" - mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą Łukasz Molenda, dyrektor ds. kredytów dla ludności w BZ WBK.

Do ostrej konkurencji w segmencie kredytów gotówkowych przygotowuje się także Bank Pocztowy, który wraz z zewnętrzną firmą doradczą finalizuje prace nad szybkim procesem kredytowym, dzięki któremu bank będzie mógł wykorzystać sieć stanowisk finansowych zlokalizowanych na pocztach.

W ostatnich latach banki znacznie uprościły procedury kredytowe. Obecnie coraz więcej instytucji proponuje klientom szybkie kredyt gotówkowe i nie wymaga zaświadczeń o zarobkach. Pożyczki przez Internet to krok dalej. Jednak w pierwszej kolejności skorzystają z nich sprawdzeni klienci banków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200