Backup lokalny i w chmurze - najlepsze praktyki

Pierwsza linia obrony

Z reguły pierwszą linią obrony w niedużych firmach są wykonywane co pewien czas kopie zapasowe na nośnikach, takich jak CD czy DVD lub na zewnętrznych dyskach twardych, podłączanych poprzez port USB lub do sieci lokalnej. Większe organizacje wymuszały do tej pory przechowywanie istotnych plików w sieciowym udziale dyskowym, jednak obecny trend w postaci BYOD (Bring Your Own Device) często uniemożliwia centralizowanie zapisu danych. W takim przypadku, oprócz uruchomienia rozwiązania do backupu danych z serwerów, niezbędne jest także przemyślenie sposobu tworzenia kopii danych zgromadzonych na dyskach pracowników. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie systemów Continuous Data Protection.

Continuous Data Protection

Technologią zwiększającą swoją popularność jest CDP(Continuous Data Protection). Można ją porównać do replikacji z przyciskiem "undo". Za każdym razem, gdy blok danych zmienia się w systemie jest on transferowany do systemu CDP. W odróżnieniu od replikacji, tego typu rozwiązanie zachowuje zmiany w logu i dlatego można cofnąć zmiany i przywrócić system do dowolnego momentu w historii. Zbliżone do CDP systemy pracują w oparciu o mechanizm snapshot, uruchamiany w określonych przedziałach czasowych. W takim systemie możemy przywracać dane z dokładnością do tych wskazanych okresów. Systemy CDP znajdziemy w ofercie większości wiodących producentów. Możemy także zbudować je sami, wykorzystując narzędzia open source i dobrze dobrane komponenty serwerowe.

Deduplikacja i kompresja

Istotną z punktu widzenia kosztów tworzenia kopii zapasowych technologią jest deduplikacja. Usuwanie powtórzeń (duplikatów) może okazać się efektywne zwłaszcza w przypadku tworzenia kopii zapasowych i wirtualizacji. Warto więc rozejrzeć się za systemem i urządzeniem, które taką możliwość wspiera. Deduplikacja pomaga zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni dyskowej poprzez eliminację nadmiarowych kopii tych samych danych, a w rezultacie znacznie obniża koszty pamięci masowej.

Zasada działania jest prosta - gdy system wykryje w momencie próby zapisu bloku danych, że na woluminie znajduje się już identyczny blok, tworzy tylko wskaźnik do istniejącego, pomijając nowe dane. W przypadku zastosowań związanych z kopiami zapasowymi można zaoszczędzić dzięki deduplikacji nawet do 90% miejsca. W środowiskach wirtualnych - do 70%, a przypadku typowych plików biurowych - do 40 %.

Backup w chmurze

Wraz ze wzrostem ilości przetwarzanych danych warto rozpatrzyć wykorzystanie usług backupu i archiwizacji danych w chmurze. Może to być także rozwiązanie do tworzenia backupu danych telepracowników. Również przechowywanie dużych archiwów danych (niezbędnych np. z powodu uwarunkowań prawnych) lokalnie, w siedzibie firmy jest nieopłacalne - dużo bardziej efektywne kosztowo okazuje się ich przechowywanie w chmurze.

Choć rozwiązania chmury publicznej są bardzo atrakcyjne, bo wykorzystują tylko budżety operacyjne (OPEX) zamiast kapitałowych (CAPEX), to jednak nadal warto mieć rozwiązanie do szybkiego przywracania newralgicznych systemów i danych lokalnie.

Przed wyborem rozwiązania backupu w chmurze należy wybrać usługi i serwery, które będą wymagać backupu poza serwerownią firmy. Należy zidentyfikować wszystkie zależności w ramach tych systemów (bazy danych, serwery usług), tak aby backupem w chmurze objąć wszystkie wymagające tego elementy.

W przypadku backupu danych telepracowników w małych firmach można wykorzystać popularne rozwiązania, jak choćby Google Drive. Przy pojemnościach rzędu kilku GB są one zupełnie darmowe.

Dla bardziej wymagających klientów przeznaczone są usługi backupu w modelu SaaS, takie jak np. iDrive, Mozy, F-Secure. W Polsce powstały m.in. usługi ibard24.pl czy storio.pl. Popularnymi narzędziami są także Norton Online Backup czy McAfee Online Backup.

Bogatą ofertę w dziedzinie backupu i przechowywania danych dla przedsiębiorstw i korporacji, w tym również takich, które z powodu wymogów prawnych nie mogą przekazywać danych poza teren kraju czy UE, mają m.in.: ATM, CK ZETO, GTS Poland, Integrated Solutions, NASK, Polcom czy TK Telekom.


TOP 200