Backup do chmury

Oferta kopii bezpieczeństwa w modelu cloud jest coraz szersza, usługi te stały się na tyle tanie i dostępne, że wiele firm może w ten sposób uzupełnić własny system backupu. Bezpieczeństwo backupu online zależy między innymi od modelu świadczenia tej usługi.

Czytaj też:

Czy wiesz, ile kosztuje IT?

Ograniczone budżety i konkurencja ze strony dostawców usług w chmurze zmuszają działy IT do koncentracji na finansach.

Jak rozmawiać z CFO o chmurze?

Bez błogosławieństwa dyrektora finansowego IT nie przekona zarządu do przejścia w chmurę. A CFO mają wiele obaw, jeśli chodzi o cloud computing. Prezentujemy ich największe wątpliwości i zastrzeżenia i radzimy, jak je rozwiać.

Droga do chmury

Migracja wszystkich zasobów IT do środowiska cloud computing może przynieść więcej szkód niż korzyści. Przedstawiamy zagadnienia związane z przygotowaniem firmy do korzystania z usług przetwarzania w chmurze.

Co cloud zmieni w biznesie i IT

Popularyzacja modelu przetwarzania w chmurze ma być jedną z najważniejszych zmian w roku 2011. Ważna będzie wiedza na temat technologii i rozwiązań stojących za cloud computing oraz umiejętność negocjacji.

Najprostszym rozwiązaniem backupu w modelu cloud computing, jest kopia wykonywana bezpośrednio do zasobów dostawcy usługi przez Internet. Agentem backupowym jest oprogramowanie instalowane na stacji roboczej lub serwerze, aplikacja ta może być oferowana nieodpłatnie w ramach abonamentu na usługę przetrzymywania danych w serwisie online. Ponieważ oprogramowanie kopiujące backup do chmury zazwyczaj dokonuje deduplikacji i kompresji, ilość danych wysyłanych tą drogą jest niewielka. Model kopiowania danych bezpośrednio z chronionego komputera do serwerów usługodawcy jest najprostszym sposobem ochrony stacji roboczych i laptopów podłączonych do niewielkich sieci lokalnych lub korzystających z szybkich łączy bezprzewodowych.

Mała czarna skrzynka

Przy większych instalacjach, gdzie pracuje kilka lub kilkanaście serwerów, również można skorzystać z kopii online, ale bezpośrednie kopiowanie danych do datacenter usługodawcy trwałoby zbyt długo. Sposobem na skrócenie okna backupowego jest wprowadzenie dedykowanego urządzenia, które pełni zadanie lokalnego zasobu dyskowego, z którego dane są odkładane do serwerów usługodawcy. Serwer pośredniczący może pobierać dane z różnych serwerów, dokonując deduplikacji w obrębie wszystkich backupowanych zasobów. Jest to o wiele sprawniejsze od kopii z pojedynczego urządzenia przez sieć, ponadto dzięki obecności tego serwera w szybkiej sieci lokalnej, okno backupowe może być bardzo krótkie. Lokalna przestrzeń dyskowa, którą posiada serwer pośredniczący, przyspiesza proces odtwarzania danych, gdyż ostatnia kopia, która zazwyczaj jest najważniejsza, jest przechowywana przez pewien czas na dyskach tego urządzenia.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • Prośba o pilną aktualizację przeglądarki Chrome
  • Nowa inicjatywa TikToka ma przekonać Europejczyków, że ich dane są bezpieczne

Zazwyczaj kopie są rozliczane w modelu płatności za rzeczywiście wykorzystaną pojemność. W Polsce takie usługi świadczy na przykład firma Comparex.

Z programu do chmury

Jeśli przedsiębiorstwo już posiada oprogramowanie do wykonywania kopii bezpieczeństwa, może skorzystać z usługi polegającej na integracji z usługą backupu w chmurze za pomocą wtyczki, która integruje się z istniejącym w firmie systemem backupu. Wtedy obok lub zamiast taśmy, dane są odkładane do serwisu online, dzięki czemu można w niedrogi sposób przechowywać kopiowane dane poza serwerownią firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200