BackOffice dla WWW

Microsoft wprowadza na rynek dwa nowe pakiety, umożliwiające zarządzanie serwerami WWW.

Microsoft wprowadza na rynek dwa nowe pakiety, umożliwiające zarządzanie serwerami WWW.

Microsoft przygotowuje nowy pakiet rozszerzający funkcjonalność rodziny produktów BackOffice o możliwość budowania i scentralizowanego zarządzania serwerami intra-, ekstra- i internetowymi. Pakiet ten dostępny będzie w dwóch wersjach: Site Server 2.0 i Site Server 2.0 Enterprise. Druga z nich ma być wzbogacona o możliwość budowania aplikacji do handlu elektronicznego i będzie oferowała technologię wykorzystywaną w oprogramowaniu Merchant Server.

Pierwsza druga wersja

Zaskoczenie może budzić numeracja produktu - mimo że jest to pierwsza wersja wprowadzana na rynek, pakiet oznaczony jest numerem 2.0. Microsoft argumentuje, że chce w ten sposób podkreślić, iż większość produktów wchodzących w skład pakietu stanowią kolejne wersje oprogramowania dostępnego na rynku już od pewnego czasu.

W Site Server 2.0 znajdą się m.in. Personalization System, umożliwiający budowanie WWW, które będą dostarczać użytkownikom informacji zoptymalizowanych wg ich preferencji; Microsoft Visual InterDev - środowisko programistyczne, umożliwiające tworzenie aplikacji i dynamicznych stron WWW dla serwera Internet Information Server; Content Replication Server - pozwalający replikować zawartość całych stron między różnymi serwerami WWW oraz Web Publishing Wizard i Posting Acceptor, które umożliwiają użytkownikom łatwe tworzenie własnych stron WWW i ich udostępnianie za pośrednictwem serwera Microsoftu.

Statystyka z WWW

Site Server będzie także oferował narzędzia, służące do monitorowania pracy serwerów WWW oraz przedstawiania statystyk dotyczących wykorzystania publikowanych na serwerze informacji: Usage Analyst i Site Analyst. Pierwsze z narzędzi (współpracujące z 28 rodzajami serwerów WWW i wspierające produkty Microsoftu, Netscape, Apache, O'Reilly itd) umożliwi tworzenie statystyk dotyczących wykorzystania serwera: liczba zwiedzających osób, ich zachowania (np. kolejność przeglądania dokumentów) itp.

Site Analyst umożliwi przeglądanie wewnętrznej struktury całego serwera, wzajemnych powiązań dokumentów oraz statystyk dotyczących każdego z nich (objętość razem z grafiką, średni czas ściągania itp). Wszystkie raporty dostępne są zarówno z poziomu specjalnej klienckiej aplikacji, jak i dowolnej przeglądarki WWW.

Obecnie pakiet dostępny jest bezpłatnie w ramach testów beta na serwerze pod adresemhttp://backoffice.microsoft.com/downtrial Pełna wersja produktu zapowiadana jest na III kwartał br. Site Server 2.0 ma kosztować 1 499 USD, a wersja Enterprise - 4 999 USD.


TOP 200