BSA: prawie 400 zgłoszeń o przypadkach piractwa od początku roku

Od początku roku Business Software Alliance otrzymało 396 mailowych zgłoszeń o przypadkach piractwa komputerowego. Skala problemu piractwa w Polsce skłoniła BSA do przeprowadzenia kampanii informacyjnych przestrzegających polskich przedsiębiorców przed konsekwencjami używania nielegalnego oprogramowania.

Kampania na antenach ogólnokrajowych i regionalnych stacji radiowych rozpoczęła się 27 września i będzie trwać do 19 października. Adresatami kampanii są głównie właściciele oraz kadra zarządzająca firm działających w Polsce. "Na podstawie danych dotyczących Polski należy niestety stwierdzić, że problem piractwa komputerowego w polskich firmach jest duży. Świadczy o tym nie tylko wysoka skala piractwa komputerowego w Polsce zgodnie z ostatnią edycją Światowego Badania Piractwa Komputerowego, ale także liczba zgłoszeń jakie otrzymujemy, liczba prowadzonych postępowań karnych czy liczba ugód zawieranych corocznie z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Od początku roku BSA otrzymało już 396 zgłoszeń o przypadkach piractwa, zawarte zostały 84 ugody oraz złożonych zostało 86 wniosków o ściganie. Z naszych doświadczeń wynika, że polscy przedsiębiorcy albo wykazują się nieznajomością prawa w zakresie korzystania z oprogramowania, albo mimo świadomości zagrożenia odpowiedzialnością karną i cywilną, celowo korzystają z nielegalnego oprogramowania. Ten stan skłonił nas do przeprowadzenia dwóch kampanii radiowych: jedna przestrzega o ryzyku prawnym i organizacyjnym w wypadku ujawnienia nielegalnego oprogramowania, druga zaś informuje o możliwości zgłoszenia BSA przypadków korzystania z nielegalnego oprogramowania" - mówi Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce.

Z ostatniego Światowego Badania Piractwa Komputerowego przeprowadzonego przez IDC we współpracy z BSA wynika, że skala piractwa komputerowego w Polsce jest wyższa od średniej europejskiej o 20 punktów procentowych i wynosi 53%. W wyniku działań prawnych podjętych przez BSA w 2011 r. w Polsce polscy przedsiębiorcy korzystający z nielegalnego oprogramowania ponieśli koszt 1,7 mln złotych. "Ze Światowego Badania Piractwa Komputerowego wynika także, że 70% osób zarządzających firmami deklaruje, że kupują lub kupiliby oprogramowanie na aukcjach internetowych. Jest to tym bardziej niebezpieczne, iż w ostatnich miesiącach pojawiły się ogromne ilości podrabianych produktów. Wydaje się, że osoby te albo nie zdają sobie sprawy z grożących konsekwencji albo ignorują je w fałszywym przekonaniu, że nic im nie grozi. Tymczasem, w samym 2012 roku zapadło 171 wyroków, związanych z piractwem komputerowym na szkodę członków BSA, co pokazuje, że korzystanie z nielegalnego oprogramowania wiąże się z realnym ryzykiem prawnym, jest przestępstwem, które może zakończyć się odpowiedzialnością karną" - mówi Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200