BSA: pirackie oprogramowanie za 1,4 mln zł

850 płyt z nielegalnym oprogramowaniem, 50 zabezpieczonych komputerów, 4 zabezpieczone nagrywarki – to efekty działań policji w lutym 2003 przeprowadzonych we współpracy z BSA.

Policja sprawdziła legalność oprogramowania w 18 podmiotach prowadzonych działalność gospodarczą. 14 z nich używało oprogramowania niezgodnie z licencją producentów, łamiąc w ten sposób prawa autorskie.

W celu złożenia wyjaśnień w sprawie używania nielegalnych programów w firmie zatrzymano 14 osób. Są to przede wszystkim właściciele firm, sklepów komputerowych oraz kawiarenek internetowych. Za posiadanie i używanie nielegalnego oprogramowania w firmie grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. Mogą również ponieść konsekwencje finansowe do wysokości pięciokrotności wartości licencjonowanego oprogramowania.

Zobacz również:

  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?
  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian

W lutym przeszukania przeprowadzono w Bielsku-Białej, Chojnicach, Elblągu, Gdyni, Łodzi, Warszawie oraz Żeganiu. W Bielsku-Białej policjanci z Komendy Miejskiej Policji dokonali przeszukań w firmach z branży informatycznej oraz projektowej.

W trakcie działań ujawnili komputery i nośniki zawierające nielegalne oprogramowanie o łącznej wartości przekraczającej 1,25 mln zł. W firmach tych naruszono prawa autorskie następujących firm: Adobe, Autodesk, Corel, IBM, Macromedia, Microsoft, Young Digital Polannd.

Skutkiem działań BSA jest również likwidacja 2 sklepów internetowych, które oferowały nielegalnie skopiowane programy i gry komputerowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200