BSA: antypiracki spot telewizyjny przynosi efekty

Antypiracki spot BSA, wyemitowany 800 razy obejrzało 6 mln widzów. Odnotowano dwukrotny wzrost zgłoszeń o przypadkach piractwa.

BSA prowadziło telewizyjną kampanię antypiracką w pierwszej połowie 2011 roku. Jej celem było zwrócenie uwagi na problem korzystania z nielegalnego oprogramowania w firmach oraz poinformowanie o możliwości zgłoszenia BSA przypadków piractwa. Spot był emitowany na antenie TVN24, Polsat News i TV Biznes oraz TVP INFO. Na potrzeby kampanii uruchomiona została infolinia 801 480 000, na którą można było zgłaszać przypadki piractwa. W pierwszej połowie 2011 r.

w stosunku do analogicznego okresu 2010 r. BSA odnotowało ponad dwukrotny wzrost liczby otrzymanych zgłoszeń o przypadkach piractwa komputerowego. W porównaniu do roku 2009 liczba zgłoszeń jest blisko czterokrotnie większa.

"Tak znaczący wzrost liczby zawiadomień o przypadkach piractwa komputerowego w polskich firmach niewątpliwie jest rezultatem kampanii telewizyjnej. Wszystkie zgłoszenia są obecnie analizowane. I choć trudno w tej chwili powiedzieć, ile z nich zakończy się podjęciem konkretnych kroków prawnych, to jednak spodziewamy się, że dzięki kampanii telewizyjnej, antypiracki program BSA w Polsce przyczyni się w jakimś stopniu do spadku piractwa w naszym kraju — zarówno dzięki podjętym krokom prawnym, przede wszystkim jednak wskutek szeroko rozumianej prewencji. W naszej ocenie bowiem, obecność w mediach informacji o antypirackich działaniach BSA odnosi taki właśnie skutek" - mówi Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik BSA w Polsce.

BSA przypomina, że kodeks karny stanowi, iż uzyskanie programu komputerowego bez zgody uprawnionego w celu uzyskania korzyści majątkowej stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, producent oprogramowania, którego prawa autorskie zostały naruszone, może domagać się od sprawcy naruszenia zapłaty podwójnej wysokości stosownego wynagrodzenia (opłaty licencyjnej), zaś w wypadku gdy naruszenie ma charakter zawiniony, potrójnej wysokości tego wynagrodzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200