BPSC zaprezentowała najnowszą wersję systemu wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem

Najnowsza wersja BPSC Impuls umożliwia dostęp do danych za pomocą przeglądarki internetowej. Firma rozwija system w kierunku zarządzania sprzedażą w sklepach internetowych.

Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych (BPSC) z Chorzowa przedstawiło najnowszą wersję systemu wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem - BPSC Impuls. Zasadniczą zmianą w porównaniu z poprzednimi wersjami jest nowy sposób dostępu do danych. Oprócz dotychczas stosowanych mechanizmów klient/serwer, Impuls może udostępniać dane przez interfejs przeglądarki internetowej. W 2001 r. firma zamierza rozpocząć prace nad integracją systemu Impuls z technologią WAP. "Tempo tych prac będzie zależało wyłącznie od zainteresowania klientów" - mówi Ireneusz Krak z BPSC SA.

<B>Java na służbie</B>

Wprowadzenie zmian stało się możliwe dzięki wykorzystaniu Oracle Application Server, a dokładniej, jednego z jego komponentów - Forms Server 6. Przejmuje on funkcję aplikacji działającej po stronie klienta. Użytkownik może korzystać z dowolnej przeglądarki internetowej wykorzystującej Javę. Testy systemu prowadzono na produktach firm Netscape i Microsoft. System Impuls współpracuje również z dowolnym serwerem HTTP. Transmisja danych jest zabezpieczana protokołem SSL.

Aby zapewnić spójność interpretacji klas Javy w skali całego systemu, BPSC zastosowała wirtualną maszynę Javy dostarczaną przez Oracle - J Initiator. Wyświetlaniem elementów graficznych (okien, tabel, przycisków itd.) na podstawie parametrów określanych przez Forms Server zarządza aplet Javy, instalowany jako plug-in do przeglądarki. Aplet - o objętości 1,5 MB -pobierany jest tylko raz, po zarejestrowaniu jego certyfikatu cyfrowego przez wirtualną maszynę Javy. Następnie zapisywany jest na dysku lokalnym. Aby obniżyć wymagania co do przepustowości łączy, wymiana danych między apletem a serwerem aplikacji podlega kompresji. "Dzięki temu z systemu Impuls można wygodnie korzystać nawet za pomocą łącza GSM" - przekonuje Ireneusz Krak.

W BPSC dobiegają końca prace nad nowym, uproszonym interfejsem użytkownika, przeznaczonym głównie do zdalnego wprowadzania i sprawdzania stanu zamówień czy kontroli aktualnego zadłużenia klienta. Interfejs ma być zrealizowany w czystym kodzie HTML, a dostęp do danych będzie się odbywać z pominięciem serwera aplikacji. Takie rozwiązanie udało się uzyskać dzięki zastosowaniu technologii Oracle WebDB. Zapytania z przeglądarki trafiają do specjalnego servletu, który na ich podstawie tworzy zapytanie SQL do bazy danych. "Technologia WebDB zostanie wykorzystana również do rozwijania systemu Impuls w kierunku zarządzania sprzedażą w sklepach internetowych" - twierdzą przedstawiciele BPSC.

<B>Bat na nieuczciwych</B>

Nowa wersja systemu Impuls będzie promowana wśród przedsiębiorstw jako narzędzie do walki z niesolidnością odbiorców, którzy wykorzystują limit kredytowy kilkakrotnie w ciągu dnia. "Nasz system pozwoli zapobiec takim praktykom. Niewielkie wymagania wobec łączy sprawią, że centralizacja danych nie będzie droga" - przekonuje Alina Janczak, wiceprezes BPSC SA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200