BPMN 2.0 – reaktywacja zarządzania

Już na początku pojawiają się dwa pytania: jak modelować (mapować) procesy przedsiębiorstwa i jak implementować skonstruowane modele w wymiarze informatycznym. Odpowiedzią na pierwszą kwestię jest szereg modeli referencyjnych:

- różne normy czy podnormy ISO;

- COBIT kojarzony z ITGI;

- PRINCE, obecnie wersja uniwersalna PRINCE2;

- ITIL;

- TOGAF, szkielet konstruowania architektury korporacyjnej.

Przełożenie modelu procesu na aplikację IT wymaga stosowania standardów. BPMN (Business Process Model and Notation – model procesu biznesowego i notacja) jest próbą połączenia modeli tworzonych przez użytkowników i oprogramowania w jedną, zintegrowaną całość.

BPMN – nowa wersja

Pierwsza wersja BPMN ujrzała światło dzienne w roku 2004 i bazowała na pracach Stephena A. White’a, pracownika IBM. Referencją stała się w momencie przejęcia jej przez gremium BPMI (Business Process Management Initiative) – organizację standaryzującą modelowanie procesów biznesowych. Obecnie BPMN jest standardem OMG (Object Management Group), podobnie jak np. UML.

Twórca BPMN tak mówił o tym systemie: „Głównym celem BPMN jest dostarczenie notacji zrozumiałej przez wszystkich użytkowników procesów biznesowych (…) BPMN będzie także wspierany wewnętrznym modelerem, umożliwiającym generowanie kodu wykonawczego (executable) BPEL4WS. Tym samym BPMN tworzy standaryzowany most nad przestrzenią (gap) między projektowaniem procesu biznesowego a jego implementacją”.

Od roku 2011 na dynamice zyskuje nowa wersja BPMN – 2.0. Formalnie może być ona postrzegana jako zbiór zasad modelowania procesów. BPMN 2.0 to jednak więcej niż tworzenie dokumentu, który można „czytać”. To także język jednoznacznie zdefiniowany składniowo (syntaktycznie) i znaczeniowo (semantycznie), którego diagramy mogą być badane także wykonawczo, pełnią zatem rolę symulatora procesów. Istnieje też możliwość eksportu przetestowanych diagramów do postaci kodu (XML). Pełnię możliwości BPMN 2.0 uzyskamy, zaopatrując się w komercyjne pakiety typu suite, oferowane przez czołowe firmy software’owe i dostawców otwartoźródłowych.


TOP 200