BPH wybrał Digital

Około 30 mln USD wart jest kontrakt zawarty między europejskim oddziałem Digital Equipment Corp. a krakowskim Bankiem Przemysłowo-Handlowym. Amerykańska spółka zobowiązała się w ciągu trzech lat dostarczyć system informatyczny do centrali i ponad 100 oddziałów banku.

Około 30 mln USD wart jest kontrakt zawarty między europejskim oddziałem Digital Equipment Corp. a krakowskim Bankiem Przemysłowo-Handlowym. Amerykańska spółka zobowiązała się w ciągu trzech lat dostarczyć system informatyczny do centrali i ponad 100 oddziałów banku.

W realizacji przedsięwzięcia, finansowanego w 90% z linii kredytowych Banku Światowego, amerykańska firma - zdaniem Macieja Markowskiego, przedstawiciela Digitalu - będzie współpracować tylko z jednym podwykonawcą - amerykańską spółką Sanchez Computer Associates. Spółka dostarczy oprogramowanie Profile służące do kontroli i sterowania operacjami finansowymi.

W końcowej fazie negocjacji zakończonych podpisaną 7 września br. umową realizowaną przez Digital Equipment Polska brały udział jeszcze dwie firmy - AT&T CIS i IBM. W realizacji przedsięwzięcia finansowanego niemalże w 90% z linii kredytowych Banku Światowego firma - zdaniem Macieja Markowskiego, przedstawiciela Digitalu - będzie współpracować z tylko jednym wyszczególnionym w kontrakcie podwykonawcą - amerykańską spółką Sanchez Computer Associates. "Nasz długoletni partner dostarczy oprogramowanie Profile służące m.in. do automatyzacji, kontroli i sterowania operacjami finansowymi" - dodał Maciej Markowski.

"4-letnia gwarancja zostanie udzielona klientowi na sprzęt, a Digital będzie serwisantem" - stwierdził Maciej Markowski dodając równocześnie, że jest to dłuższy o rok okres gwarancyjny niż standardowe 3 lata na zastosowane w tym przypadku komputery z 64-bitowymi procesorami Alpha taktowanymi zegarem 300 MHz. "Instalacja - potwierdził Maciej Markowski - opierać się będzie na sprzęcie piątej generacji".

Podpisanie kontraktu poprzedzone było dwuletnimi studiami oraz negocjacjami, w których - zdaniem Reginy Koenig, odpowiedzialnej za sektor bankowy w Digitalu - brały udział prawie wszystkie najważniejsze firmy komputerowe działające w kraju.

"Do końcowych negocjacji wybraliśmy firmy AT&T GIS, IBM i Digital. Ostatnia z wymienionych zagwarantowała nam najlepszą realizację wdrożenia sprzętu i oprogramowania" - twierdzi Katarzyna Komendera, wiceprezes BPH. Przy wyborze dostawcy "znaczącą" pozycję stanowił cennik, który jest jednak tajemnicą Banku i oferenta.

Najpierw Digital skomputeryzuje krakowską centralę BPH, a później tzw. oddział pilotowy, który poprzedzi wdrożenia w ponad 100 placówkach. Bank nie zdecydował jeszcze, który ośrodek będzie pełnić tę funkcję. Ogółem instalacja Digitala znajdzie się w 58 oddziałach, 33 filiach i 22 kasach zewnętrznych krakowskiego Banku. "Jeszcze w tym roku komputery, w tym część 85 superkomputerów Digitala opartych o architekturę RISC, zostanie dostarczonych do krakowskiej centrali" - zapewniła wiceprezes Komendera.

BPH nie przewiduje w tym projekcie podłączenia Banku do Internetu. Będą natomiast zapewnione usługi tzw. home banking, dzięki którym klient posiadający komputer wyposażony w modem będzie mógł wykonywać operacje finansowe zza własnego biurka.

Poprzednimi dostawcami BPH były Microsoft i Wimal. "W zeszłym roku była to jedna z największych, sprzedanych licencji MOLP" - poinformował Waldemar Sielski, prezes Microsoft. Cezary Prokopowicz, prezes spółki Wimal twierdzi natomiast, że "3 lata temu BPH otrzymał 130 pakietów SCO Unix". "Myślę, że nie będzie kłopotów z ich integracją z wdrażanym systemem Profile" - dodaje Prokopowicz. Krakowski bank posiada także dużą liczbę pakietów Lotus Notes. Katarzyna Komendera twierdzi jednak, że część starego oprogramowania, szczególnie w przypadku obsługi rozliczeń zostanie zastąpiona przez nowy system.


TOP 200