BGŻ wybrał nowy system informatyczny

Zakupiony system Eurobank On-Line dostarczy łódzka firma Wonlok SA, w której udziały zamierza kupić właśnie Bank Gospodarki Żywnościowej SA.

Bank Gospodarki Żywnościowej SA podpisze wkrótce umowę na wdrożenie nowego, scentralizowanego systemu informatycznego - Eurobank On-Line. Dostarczy go łódzka firma Wonlok, z którą BGŻ prowadzi negocjacje dotyczące wejścia kapitałowego. Nie wiadomo jeszcze czy bank zostanie inwestorem mniejszościowym, dokapitalizując jedynie firmę, czy też przejmie kontrolny pakiet jej akcji. Jak mówią przedstawiciele Wonlok, podpisanie oficjalnej umowy nastąpi prawdopodobnie na początku sierpnia br.

BGŻ od dłuższego już czasu przygotowuje się do przejścia na system scentralizowany. W 1999 r. bank korzystał z 7 różnych aplikacji, a do końca tego roku będzie stosował trzy -Bankier ComputerLandu, Bankstreet Compu i oprogramowanie Novum firmy o tej samej nazwie. Z systemu Bankstreet korzystają także nowoczesne placówki BGŻ o nazwie Integrum.

Zmniejszanie liczby stosowanych systemów ma być pierwszym etapem projektu wdrożenia rozwiązania scentralizowanego. Bank posiada ok. 319 placówek nie licząc tych, które miałby przejąć po planowanym połączeniu z bankami spółdzielczymi.

Zakupiony przez BGŻ system Eurobank On-Line został zaprojektowany przy wykorzystaniu technologii CASE i pakietu narzędzi Designer firmy Oracle. Jak przekonują przedstawiciele firmy Wonlok, budowa Eurobank On-Line pozwala na obsługę centrali banku i jego oddziałów w dowolnej architekturze (scentralizowanej lub oddziałowej). System wdrażany jest już w warszawskim Prosper Banku SA.

Firma Wonlok powstała w 1989 r. Według Raportu Computerworld TOP 200, w ubiegłym roku przychody firmy wyniosły 27 mln zł. Firma zajęła w 1999 r. III miejsce wśród największych producentów systemów dla banków.

***

O pięciu innych polskich bankach zamierzających jeszcze w tym roku zakupić nowe systemy informatyczne piszemy w CW 26/2000 z 26 czerwca br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200