BEA: czas na nowe rynki

Polski oddział BEA Systems zamierza w tym roku wejść na rynki, w których korporacja na poziomie globalnym działa od dawna. W Polsce, obok sektora bankowo-finansowego, telekomunikacyjnego i administracji publicznej, spółka celuje m.in. w branżę logistyczną.

"Po kilkunastu spokojnych miesiącach, wyniki BEA Systems odzyskały dawną dynamikę. Ma to w szczególności związek z zainteresowaniem architekturą zorientowaną na usługi (SOA)" - mówi Marian Grala, dyrektor zarządzający BEA System w regionie Europy Wschodniej i Austrii.

Całkowite przychody BEA w minionym roku obrachunkowym sięgnęły 1,2 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 11%. Wartość sprzedaży licencji wzrosła o 6% do 511,5 miliona dolarów. "Polski oddział zanotował wzrosty na analogicznym poziomie" - podkreśla Marian Grala. W ostatnim kwartale roku obrachunkowego firma podpisała 16 kontraktów w sektorze finansowym oraz 11 w sektorze telekomunikacyjnym i rządowym.

Wśród najpopularniejszych wdrażanych w Polsce rozwiązań znajdują się m.in. WebLogic (w BGŻ) oraz Tuxedo (w Pekao SA). BEA System pozyskała także pierwsze kontrakty w sektorze, w którym do tej pory była nieobecna. Zawarła umowy z Gdynia Container Terminal oraz z operatorem platformy logistycznej AX4 - spółką Axit Polska (na BEA AquaLogic), a także z jedną z firm z branży paliwowej.

Liczba partnerów BEA Systems w Polsce sięga 25 firm. Pięć z nich uzyskało status BEA Premier Partner - do Softbanku i Infovide dołączyły w tym roku Comarch, ComputerLand oraz Prokom.

Jak mówią przedstawiciele firmy, BEA Systems przez ostatnie dwa lata koncentrowała się inwestycjach w produkty uzupełniające jej ofertę w zakresie SOA m.in. poprzez przejęcia innych dostawców. W ciągu minionego roku firma kilkukrotnie wybrała się na zakupy. Do jej portfela trafiły spółki m.in. PlumTree (portale korporacyjne), Fuego (rozwiązania do zarządzania procesami biznesowymi), ConnecTerra (oprogramowanie infrastrukturalne RFID).

Nowe propozycje w ofercie BEA Systems obejmują m.in. AquaLogic Platform, umożliwiającą implementację architektury SOA, platformę WebLogic RFID - wspomagającą obsługę systemów identyfikacji radiowej i automatyzację identyfikacji przepływu towarów. Do sektora telekomunikacyjnego BEA kieruje pakiet WebLogic Communication Platform, umożliwiający integrację systemów telekomunikacyjnych i informatycznych oraz budowanie nowych usług m.in. w oparciu o VoIP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200