BDaaS czyli morze danych w chmurze

Big Data as a Service to usługi, które zdaniem specjalistów mogą z powodzeniem rywalizować na rynku z usługami chmurowymi bazującymi na standardowych technologiach Big Data. Brytyjska firma Bigstep jest jedną z nielicznych, która już oferuje taką platformę.

Technologia Big Data może przynieść firmom bardzo dużo korzyści, ale jej umiejętne wdrożenie jest dla wielu z nich nie lada wyzwaniem. Właśnie dlatego na rynku zaczęły się pojawiać rozwiązania ułatwiające to zadanie, takie jak platformy kryjące się za skrótem BDaaS (Big Data as a Service). Brytyjska firma Bigstep jest jedną z nielicznych, które oferują taką platformę. Nosi ona nazwę Full Metal Cloud, a jej twórcy zaprezentowali ostatnio kolejną, ulepszoną jej wersję: Full Metal Data Lake.

Full Metal Cloud zawierała moduły umożliwiające przetwarzanie danych, ich magazynowanie oraz rozwiązania sieciowe. Nowa platforma Full Metal Data Lake, którą przedstawiciele firmy BigStep określają malowniczo jako rozwiązanie typu „data lake as a service” - wspiera kolejne technologie, w tym pamięci masowe klasy exabyte, czyli takie które są w stanie obsługiwać nawet najbardziej wymagające aplikacji Big Data.

Zobacz również:

  • Databricks uruchamia usługę LakeFlow

Platforma Full Metal Data Lake pomaga firmom kontrolować dane i zarządzać nimi, realizując wszystkie zadania automatycznie i inicjując je po zaledwie kilkukrotnym kliknięciu myszą na określonych ikonach. Rozwiązanie może przetwarzać aktywne dane w trybie stand-alone lub można je zintegrować z lokalną, firmową infrastrukturą IT.

Jak zapewnia producent, platformę można aktywować natychmiast po jej zainstalowaniu, a jej skonfigurowanie sprowadza się do kilkukrotnego kliknięcia myszą. Obsługiwane dane są przy tym bezpieczne, ponieważ są szyfrowane zarówno wtedy gdy są transmitowane przez sieć, jak i wtedy gdy są przechowywane w systemach pamięci masowej. Są one przy tym zawsze eksportowane i importowane przez tunele lub połączenia SSL.

Platforma może obsługiwać strukturalne i niestrukturalne dane, przesyłając je w postaci ciągłego strumienia lub dzieląc na paczki i przesyłając w trybie wsadowym.

Rozwiązanie jest zgodne z platformą Hadoop Distributed File System i można je integrować z innymi aplikacjami i narzędziami, w tym z Apache Spark oraz z większością baz danych NoSQL (w tym z Couchbase, Cassandra i Redis). Jest też zgodne z aplikacjami wykorzystującymi technologie kontenerów, takimi jak Docker, Mesos i Kubernetes.

Za obsługę każdego terabajta danych użytkownik płaci miesięcznie 18 funtów. Bigstep ma infrastrukturę IT w Anglii i Niemczech, a biura w Anglii i Bukareszcie (Rumunia).

Firma analityczna MarketsandMarkets przewiduje, że obroty na rynku usług “big-data-as-a-service” wzrosną w 2020 roku do wielkości 7 mld USD. Obecnie jest 1,8 mld USD.

Platformy BDaaS mają w opinii specjalistów jedną podstawową zaletę. Operują na poziome dużych uproszczeń i abstrakcji, nie wymagając od użytkownika znajomości aplikacji Big Data i wszystkich technicznych zawiłości, jakie towarzyszą tego rodzaju rozwiązaniom. Dlatego mogą z powodzeniem rywalizować na rynku z usługami chmurowymi bazującymi na standardowych technologiach Big Data, w tym nawet z tymi, jakie oferują tacy potentaci jak AWS czy Microsoft.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200