Azure – jedno rozwiązanie, wiele korzyści

Materiał promocyjny Dynamiczny rozwój współczesnych technologii wymaga działania kompleksowego, wielokierunkowego. Niezawodność, elastyczność i bezkompromisowa jakość to obecnie standard wśród rozwiązań wykorzystywanych w przedsiębiorstwach. Kluczem do osiągnięcia ponadprzeciętnej efektywności jest zastosowanie rozwiązań łączących wydajność, nieprzerwane działanie, nieograniczony dostęp i bezpieczeństwo.

Taki właśnie jest Azure. Jego funkcjonalności wylicza Konrad Nieboj, Microsoft Cloud Team Leader w firmie Senetic.

Azure Backup

- Nie potrzebuję backupu! – to zdanie na obecnym poziomie informatyzacji przedsiębiorstw słyszy się coraz rzadziej. Jednak gdy zapytamy przedstawicieli firm tworzących kopie zapasowe swoich danych, w jakich sposób podchodzą do tego zagadnienia, okazuje się, że nadal dróg jest sporo. Dlaczego najlepiej zaufać i powierzyć swoje pliki chmurze Azure?

Azure – jedno rozwiązanie, wiele korzyści

Budowanie lokalnej infrastruktury, a więc taśm magnetycznych czy dysków niesie za sobą szereg wad. Przede wszystkim często muszą spełniać bardzo restrykcyjne kryteria dopasowane do wymogów sprzętowych. Ponadto, inwestując w backup, na samym początku musimy oszacować przyrost danych w przyszłości bądź inwestować w kolejne dyski. Microsoft Azure dopasowuje się do zmieniających się potrzeb, będąc odpowiedzią na te niedogodności.

Co zyskamy?

Przede wszystkim zaoszczędzimy pieniądze. W Azure nie musimy szacować, o ile urosną nasze dane - płacimy dokładnie za tyle powierzchni, ile aktualnie zajmujemy na serwerze Microsoft. Usługa jest skalowalna – zmniejszenie ilości plików redukuje koszty. Dzięki Azure spełnimy też podstawowy wymóg tworzenia kopii zapasowej – wyniesiemy dane poza siedzibę firmy. W przypadku pożaru czy zalania nie musimy się martwić, że serwer backupujący, stojący obok serwera właściwego również ulegnie awarii.

Bezpieczeństwo wyrażone jest także w innym kontekście. Microsoft gwarantuje dostępność, a więc bezawaryjność wszystkich usług uruchomionych na Azure na poziomie 99,99%. Takiej pewności nigdy nie zapewni dysk postawiony pod biurkiem. Ile zaoszczędzimy? Backup jednej instalacji posiadającej 500 GB danych to koszt ok. 20 USD miesięcznie - mniej więcej tyle, ile średnio płaci się za telewizję.

Azure Disaster Recovery

Drugim scenariuszem zabezpieczającym lokalną infrastrukturę jest Azure Disaster Recovery. Odzyskiwanie danych po katastrofie klasy korporacyjnej wewnątrz naszej lokalizacji niesie za sobą znaczne koszty inwestycyjne, tymczasem podstawą takiej usługi powinno być wyniesienie swoich zasobów do zewnętrznej lokalizacji. Azure Disaster Recovery chroni nie tylko produkty Microsoft, jak Windows Server, SQL Server itp., ale również Hyper-V, oprogramowanie VMware i inne serwery fizyczne.

Azure – jedno rozwiązanie, wiele korzyści

Czym się różni od backupu?

Kopia zapasowa to replikowanie danych do drugiej lokalizacji, by w razie awarii pierwotnych danych, mieć do nich dostęp na innym nośniku. Disaster Recovery to jednak nie tylko kopia zapasowa, ale również uruchomienie serwera w chmurze w przypadku spadku wydajności zasobów lokalnych. Budując własną infrastrukturę przedsiębiorstwa często zapomina się o monitorowaniu serwerów, co może mieć wpływ na przerwy w działaniu. Azure monitoruje ewentualną utratę wydajności poprzez wysyłanie sygnałów do zasobów lokalnych i w razie braku odpowiedzi - a więc awarii - podnosi maszyny bezpośrednio z serwerowni Microsoft. Jak wygląda płatność? Za zabezpieczenie jednego serwera i jego uruchomienie w razie awarii serwera Microsoft przy 500 GB powierzchni zapłacimy ok. 50 USD miesięcznie.

Platforma Azure to jednak nie tylko bezpieczeństwo lokalnych zasobów, ale także budowane od zera środowisko cloudowe. Najlepszym przykładem obrazującym powstawanie infrastruktur w oparciu o chmurę obliczeniową Azure są maszyny wirtualne.

Wdrażaj dowolne obciążenia od razu

W latach 90. marzeniem informatyka było uruchomienie jednym kliknięciem dużego serwera i uruchamianie na nim najcięższych aplikacji. Teraz to rzeczywistość. Usługa maszyn wirtualnych Azure umożliwia elastyczne wdrażanie szerokiego zakresu rozwiązań obliczeniowych przy opłatach ściśle związanych z ich wykorzystaniem. Kiedy maszyna nie pracuje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją wyłączyć, redukując koszty. Usługa otwiera nowe możliwości dla przedsiębiorstw działających projektowo, wymagających uruchomienia obciążeń na kilka dni czy tygodni. Dzięki temu nie trzeba inwestować w sprzęt, płacąc jedynie za realne zużycie zasobów Microsoft.

Azure to nie tylko Windows

SQL Server czy Sharepoint Server to klasyczne usługi Microsoft, które można uruchomić na platformie Azure w zaledwie kilka sekund. Jednak Microsoft doskonale zdaje sobie sprawę, że użytkownicy korzystają z najróżniejszych rozwiązań. Office 365 otworzył się na wszystkie systemy operacyjne, od Mac OS po iOS czy Android. Podobnie jest w Azure, gdzie uruchomimy maszyny wirtualne oparte o Linux, Oracle, IBM czy BizTalk. W naszych rękach mogą się znaleźć najnowsze rozwiązania, m.in. maszyny z serii Dv2, które są udoskonaloną wersją serii D i gwarantują dostęp do procesora szybszego o średnio 35%. Jednak w Azure dostęp dotyczy szeregu maszyn - od tej z jednym rdzeniem i 1,75 GB pamięci RAM do maszyny wirtualnej z 32 rdzeniami, najnowszymi procesorami i 448 GB pamięci RAM. Do typowych obciążeń z jedną maszyną należą serwer sieci Web, serwer bazy danych lub środowisko deweloperskie/testowe.

Azure – jedno rozwiązanie, wiele korzyści

Szerokie możliwości, korzystna cena

Powyższe scenariusze to jedynie część możliwości platformy Azure. Remote App, Bramka VPN, sieć wirtualna, Active Directory, narzędzia deweloperskie czy internet rzeczy to niektóre z ponad 50 usług, które uruchomimy na platformie chmurowej bez obaw o bezpieczeństwo naszych danych i przy dużej skalowalności rozwiązania.

Dodatkową zaletą platformy jest niski koszt użytkowania. Podobnie jak w doładowaniach telefonu na kartę prepaid, wystarczy zasilić konto i zdecydować, na co przeznaczy się dostępne środki. Kupując Azure w Senetic zyskuje się podwójnie – voucher o wartości 100 USD kosztuje jedynie 75 USD, a profesjonalna obsługa zapewnia fachowe doradztwo i pomoc techniczną we wdrożeniach, konfiguracji i utrzymaniu wybranych usług.

Remote App:

Azure – jedno rozwiązanie, wiele korzyści

Active Directory:

Azure – jedno rozwiązanie, wiele korzyści

Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://azure.senetic.pl